Pacjent ma prawo do ochrony informacji na swój temat

Żeby odpowiednio zająć się chorym, lekarze oraz personel medyczny wchodzą w posiadanie danych na jego temat. Jak wyjaśnia w rozmowie z dziennikarzem Gazety Prawnej Krystyna Barbara Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta, nie mogą oni jednak dowolnie nimi dysponować.

W ocenie Barbary Kozłowskiej, która wypowiada się dla Dziennika gazety Prawnej, dochowanie tajemnicy lekarskiej to obowiązek lekarza oraz każdej innej osoby wykonującej zawód medyczny - tj. m.in. lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, ratownika medycznego, diagnosty laboratoryjnego czy też farmaceuty, do zachowania tajemnicy informacji związanych z pacjentem, uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu.

Tajemnicą objęte są zarówno wyniki przeprowadzonych badań, jak i diagnoza postawiona na ich podstawie. Także historia choroby i uprzednie postępowanie terapeutyczne, metody i postępy w leczeniu, wcześniejsze lub współistniejące schorzenia, hospitalizacje czy przyjmowane leki, ale też informacje niezwiązane bezpośrednio ze stanem zdrowia pacjenta, ale z którymi lekarz zapoznał się przy wykonywaniu zawodu - np. informacje dotyczące zawodu pacjenta.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 3 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, lekarz może ujawnić informacje związane z pacjentem, jeżeli ten lub jego przedstawiciel ustawowy wyraża zgodę na ujawnienie tajemnicy. 

Więcej:www.gazetaprawna.pl

Czytaj też. Gdy media pytają o zdrowie pacjenta - co można powiedzieć?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH