Sejm przyjął ustawę o izbach lekarskich. Zgodnie z nowymi przepisami posiedzenia Sądu Lekarskiego dotychczas odbywające się za zamkniętymi drzwiami będą jawne dla pacjentów dochodzących tam swoich praw.

– To bardzo dobre rozwiązanie, sami o nie zabiegaliśmy – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Tomasz Korkosz, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej.

Podobnego zdania jest Maciej Hamankiewicz, przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

– Nie widzimy żadnych powodów, dla których rozprawy miałyby być utajnione. Poczucie bezpieczeństwa pacjenta i nasza wiarygodność znacznie wzrosną, gdy pacjent będzie się przysłuchiwał rozprawie. To bardzo dobre rozwiązanie, które przysłuży się sprawie lekarskiej. Pokaże, że sąd lekarski nie jest od tego, aby tylko bronić lekarzy, ale i sprawy pacjentów – powiedział w rozmowie z naszym portalem Maciej Hamankiewicz.

Stefan Stencel, przewodniczący Okręgowego Sądu Lekarskiego w Katowicach, cieszy się, że kwestia jawności dla pacjentów wreszcie została uregulowana.

– Pacjent w procesie powinien mieć rolę strony. Dotychczas powoływany był na świadka, składał zeznania i wychodził lub pozostawał  za zgodą sądu  w charakterze publiczności. Miał za mało uprawnień. Jeśli uzyska status strony, to on będzie mógł zadawać pytania świadkom i odwołać się od każdego orzeczenia – skomentował sprawę dla portalu rynekzdrowia.pl Stefan Stencel.

Osoby dochodzące swoich praw przed sądem lekarskim będą mogły powoływać pełnomocników, wnosić o włączenie do sprawy wskazanych dowodów. Jako strona postępowania zyska również prawo wniesienia do Sądu Najwyższego kasacji prawomocnego wyroku wydanego przez Najwyższy Sąd Lekarski.

Teraz ustawa trafi ona pod obrady Senatu. Jeżeli tam nie zostaną zgłoszone żadne poprawki, to jeszcze w listopadzie 2009 roku ustawa zostanie przekazana do podpisu prezydenta. Jej przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2010 r. Tym samym zastąpi ona obowiązującą ustawę z 1989 roku – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH