Pacjenci i przedsiębiorcy krytycznie o nowych zasadach kontraktowania

W sierpniu zakończą się konsultacje ws. zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Lista adresatów, do których MZ skierowano prośby o zaopiniowanie nowelizacji jest długa: to 67 instytucji, urzędów, organizacji i stowarzyszeń. Jakie są pierwsze refleksje po lekturze dokumentu zapowiadającego zmiany w zasadach kontraktowania świadczeń?

Ewa Borek, prezes zarządu Fundacji My Pacjenci, uważa, że propozycja resortu tylko z pozoru jest korzystna dla pacjentów.

W dokumencie mówi się wprawdzie, że NFZ będzie w procesie kontraktowania premiował świadczeniodawców, którzy zagwarantują kompleksowość i ciągłość świadczeń oraz zaoferują pod jednym dachem szeroki zakres usług leczniczych i terapeutycznych. - Ale czy jest to istotnie zmiana na lepsze? - zastanawia się Ewa Borek.

Odpowiada, że tak naprawdę oznacza ona tyle, że duże przyszpitalne przychodnie specjalistyczne dostaną większe kontrakty i to w nich nastąpi koncentracja świadczeń z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i diagnostyki. Kolejki do dużych poradni przyszpitalnych staną się jeszcze dłuższe. - Będziemy się leczyć i diagnozować pod jednym dachem, ale w warunkach większego stłoczenia. Będziemy do dobrego lekarza w dobrej poradni czekać dłużej - twierdzi prezes Fundacji.

Na marginesie wątpliwości zgłaszanych przez środowisko pacjentów przypomnijmy wypowiedź wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna, że resort chce, aby pacjenci mogli korzystać z poradni specjalistycznych bezpośrednio przy szpitalach, co - jego zdaniem - ma zagwarantować chorym kompleksowe leczenie.

Czytaj: Sławomir Neumann o zmianach w kontraktowaniu: poradnie specjalistyczne przy szpitalach

- Czy tak będzie, czy poprawi się jakość świadczeń? - zastanawia się prezes Borek. I odpowiada stawiając retoryczne pytanie: - A jaką będą mieli motywację do poprawy jakości świadczeń świadczeniodawcy, do których pacjentów będzie tak dużo, że nie będą ich w stanie przyjąć? Czy my, pacjenci skorzystamy z takiej kompleksowości leczenia?

By oddziałom NFZ było łatwiej

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH