Pacjenci coraz bardziej agresywni. Sądy już nie pobłażają

Ostatni miesiąc obfitował w szereg doniesień medialnych dotyczących agresywnych zachowań pacjentów. W Słupsku mężczyzna uderzył w twarz lekarkę POZ, łamiąc jej nos. Wkrótce po tym krakowska prasa informowała o wyroku dla pacjenta za agresywne zachowanie wobec ratowników medycznych. Sąd skazał go na osiem miesięcy ograniczenia wolności. Czy to zapowiedź, że sprawcy takich pobić zaczną być surowiej karani?

Dr Zbigniew Brzezin, Rzecznik Praw Lekarza działający przy Naczelnej Izbie Lekarskiej zaznacza, że Izba prowadzi monitoring agresji w ochronie zdrowia już cztery lata. Z danych tam zgromadzonych wynika, że liczba skarg na zachowanie agresywne pacjentów nie ulega zmianie. W ciągu trzech lat zgromadzono blisko 100 takich zgłoszeń. Obecnie jest ich ok. 140. Nie oznacza to jednak, że agresja wśród pacjentów nie rośnie.

Rękoczyny i groźby
- Wręcz przeciwnie. Z rozmów przeprowadzonych z rzecznikami praw lekarza z izb okręgowych wynika, że przypadków agresji jest coraz więcej.
Niekoniecznie odzwierciedlają to liczby w naszym systemie, ponieważ takie zgłoszenia są zupełnie dobrowolne. Lekarz może zgłosić sprawę do naszego systemu, do prokuratury, lub też, co wciąż najczęściej się zdarza, odstąpić od szukania sprawiedliwości - wyjaśnia.

I dodaje, że lekarze często „odpuszczają” pacjentom, gdyż nie chcą uczestniczyć w procesach sądowych. Nie mają na to czasu, albo są przekonani, że sprawa zostanie umorzona z uwagi na niską szkodliwość czynu. Obawiają się też o swoje przyszłe bezpieczeństwo.  

Podobne wnioski można wysnuć z danych przedstawionych przez Komendę Główną Policji dotyczących przestępstw w placówkach ochrony zdrowia. Pokazują one wyraźny wzrost liczby zdarzeń, podczas których dochodziło do rękoczynów lub gróźb wobec pracowników ochrony zdrowia jakich dopuszczali się pacjenci albo ich rodziny.

Liczba tego rodzaju przestępstw odnotowanych przez policję wzrosła z 321 w 2011 roku do 395 w roku 2012.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH