PZ ws. numeru telefonu "do bezpośredniego kontaktu z osobą wystawiającą receptę" Nowe zapisy ustawy Prawo farmaceutyczne budzą wątpliwości lekarzy i farmaceutow Fot. Archiwum RZ

Od 12 grudnia b.r. obowiązują przepisy ustawy z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzają one istotne zmiany w zakresie ordynacji leków refundowanych. Wątpliwości lekarzy i farmaceutów budzą zwłaszcza nowe zapisy ustawy Prawo farmaceutyczne.

W art. 96a ustawy wymienione są elementy niezbędne, jakie powinna zawierać recepta. Ustawa wprowadza nowe dane: kod pocztowy oraz numer telefonu "do bezpośredniego kontaktu z osobą wystawiającą receptę". Czy to oznacza, że lekarz ma podać na recepcie numer swojego telefonu komórkowego?

- Uważam, że należy podać numer kontaktowy do przychodni - wyjaśnia Wojciech Pacholicki z Porozumienia Zielonogórskiego. - Byłoby absurdem, gdyby lekarz miał podawać na recepcie swój prywatny telefon - ocenia.

Wątpliwości w tej sprawie mają także farmaceuci. Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej zwrócił się do ministra zdrowia o zajęcie jednoznacznego stanowiska, czy realizacja recepty niespełniającej wymagań art. 96a w zakresie dotyczącym kodu pocztowego oraz numeru telefonu kontaktowego do osoby wystawiającej receptę, może skutkować brakiem refundacji. W piśmie podkreśla, że dane te, wymienione w ustawie Prawo farmaceutyczne, nie są uwzględnione w rozporządzeniu w sprawie recept lekarskich.

Więcej: www.federacjapz.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH