PZ: tak dla projektu nowelizacji ustawy antynikotynowej Będzie wolno palić, ale już nie w miejscach publicznych.

Lekarze rodzinni z Federacji Porozumienie Zielonogórskie poparli apel do posłów i senatorów RP w sprawie ochrony zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

W związku ze zbliżającym się w Sejmie głosowaniem nad nowelizacją ustawy w sprawie zmian w ustawodawstwie z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55), pragniemy poinformować, że Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie” popiera w tej sprawie stanowisko Sejmowej Komisji Zdrowia – informuje PZ w komunikacie prasowym.

Proponowany przez Sejmową Komisję Zdrowia projekt nowelizacji ustawy zakłada m.in. wprowadzenie w Polsce zakazu palenia w miejscach publicznych i zakładach pracy, w tym w całkowity zakaz palenia w lokalach gastronomicznych.

Lekarze rodzinni zrzeszeni w Federacji PZ kładą bardzo silny nacisk na profilaktykę, w tym profilaktykę dotyczącą chorób odtytoniowych, dlatego – jak piszą – kwestią priorytetową jest dla nich wystąpienie w imię ochrony osób niepalących, jak i dotkniętych tym problemem.

Dym tytoniowy zawiera ponad 4 tysiące substancji chemicznych, w tym ponad 40 związków rakotwórczych i setki toksyn, a bierne palenie jest jedną z głównych przyczyn chorób i przedwczesnej umieralności. Bierne narażenie na dym tytoniowy jest zaliczane przez Światową Organizację Zdrowia do grupy silnych czynników rakotwórczych.

Wtórny dym tytoniowy zwiększa o 25-30 proc. ryzyko wystąpienia chorób serca i wywiera działanie alergizujące, powodujące m. in. kaszel, ból głowy, podrażnienie oczu, nudności, i problemy z oddychaniem. Według ostrożnych szacunków bierne palenie tytoniu jest w krajach Unii Europejskiej corocznie przyczyną ponad 19 tys. zgonów osób niepalących, a w Polsce z tego powodu umiera co roku  2 tys. niepalących osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH