
Jak podało na swojej stronie internetowej Porozumienie Zielonogórskie, 12 sierpnia jego przedstawiciele uczestniczyli w spotkaniu z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem i wiceministrem Markiem Tombarkiewiczem. Tematem spotkania były leki 75+ i zasady wdrażania programu.
Projekt listy leków tzw. "S" zawiera 68 substancji czynnych, wśród których są takie, które dla pacjentów ze względu na cenę były trudno dostępne lub niedostępne.
Jak podało PZ w komunikacie, lekarze z jednej strony wyrazili zadowolenie z tego, jakie substancje znalazły się na liście, a z drugiej strony, nadzieje na to, że lista będzie się rozszerzać o kolejne preparaty.
Marek Twardowski, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, zwrócił uwagę na te elementy, które wymagają doprecyzowania i wyjaśnienia. Zawnioskował również, aby listy refundacyjne nie były zmieniane co dwa, lecz co trzy miesiące. Minister Radziwiłł z tym wnioskiem się zgodził.
Leki "S" będą wypisywane pacjentom, którzy ukończyli 75 lat i złożyli deklarację u danego świadczeniodawcy. Uprawnienia do ich wypisywania będą mieli lekarze i pielęgniarki poz oraz lekarze emeryci wypisujący je dla siebie i rodziny.
Nadal będą obowiązywały zasady ustawy refundacyjnej, co oznacza, że leki w programie 75+ będą refundowane aktualnie zgodnie z ChPL, ale minister zamierza w tej kwestii poczynić pewne zmiany w ustawie refundacyjnej (m.in. w oparciu o projekt ustawy obywatelskiej złożony przez Porozumienie Zielonogórskie i aktualnie będący w komisji sejmowej) - zaznacza PZ.
Leki te nie będą ordynowane z adnotacją "S" w npl oraz w ramach wizyt jednorazowych (pacjentom niezadeklarowanym do praktyki). Chcąc otrzymać bezpłatnie te leki, pacjent, wyjeżdżając na dłużej, będzie musiał zaopatrzyć się w leki lub recepty przed wyjazdem.
Marek Twardowski wskazał na konieczność jasnego i precyzyjnego określenia przez Ministerstwo Zdrowia, jak będzie technicznie wyglądało w POZ przepisywanie leków i jakie uprawnienia do tych leków będzie posiadał pacjent. Zawnioskował, aby resort sporządził dwie czytelne informacje, jedną dla lekarzy, drugą dla pacjentów i przekazał organizacjom POZ. Wiceminister Marek Tombarkiewicz zgodził się z takim wnioskiem.

CZYTAJ TAKŻE
- 10:17 W Liverpoolu chcą odłączyć chłopca od aparatury, w Rzymie gotowi ratować
- 10:01 Zielona Góra nie ruszy z programem in vitro?
- 09:46 Kielce: koperty życia nie tak popularne, jak oczekiwano
- 09:31 Łódź: kolejne inwestycje w szpitalu im. Rydygiera
- 09:15 Sławno: kontrola NIK w szpitalu powiatowym
- 09:00 Kołobrzeg: szpital otrzymał USG i skaner od WOŚP
- 06:00 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- CZ21:56 Śląskie Centrum Chorób Serca: tak można analizować duże bazy danych
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 3 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 4 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 5 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 6 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 7 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych