PZ kontra NFZ: co dzieje się z oświadczeniami pacjentów ws. ubezpieczenia?

Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, sprawdziła w jakich przypadkach NFZ nie płaci za pacjentów negatywnie zweryfikowanych przez e-WUŚ w 2015 r.

Jak podaje PZ pacjent „czerwony” w e-WUŚ według ustaleń z MZ i NFZ oraz zapisów zarządzenia prezesa NFZ dotyczącego POZ, powinien po złożeniu oświadczenia lub przedstawieniu dokumentu ubezpieczeniowego być zaliczany do pacjentów opłacanych kapitacyjnie przez 3 kolejne okresy sprawozdawcze (miesiące). Jednak zdaniem Federacji, ta zasada jest łamana przez Fundusz.

Przede wszystkim dotyczy to pacjentów, którzy złożyli oświadczenie w 2014 r. Porozumienie Zielonogórskie tłumaczy, że według jego własnych ustaleń żaden pacjent z tej grupy nie został zaliczony na liście według stanu na 1 stycznia 2015 r. Za nich NFZ nie płaci.

NFZ oczekuje, że świadczeniodawca do każdej deklaracji wysyłanej elektronicznie dołączy informację o oświadczeniu lub dokumencie ubezpieczeniowym zgodnie z formatem wymiany danych ustalonym w lutym. Tymczasem świadczeniodawcy wysyłając listy deklaracji za styczeń nie mogli tego zrobić. Nie znali bowiem oczekiwań NFZ, tym bardziej, że wykraczają one poza zapisy umów. 

NFZ nie płaci także za pacjentów, którzy byli u lekarza (w 2014 i 2015 roku) i złożyli oświadczenia lub okazali dowód ubezpieczenia, jeśli świadczeniodawca sprawozdał to w komunikacie SWIAD (raport statystyczny z wykonanych porad). Według funduszu, podstawą do zapłaty jest przekazanie oświadczenia w innym pliku (w liście pacjentów). 

Według ustaleń PZ, NFZ odrzuca pacjentów, którzy w systemie eWUŚ zostali pozytywnie zweryfikowani (świecili się na zielono) w dniach 1 stycznia i 1 lutego 2015 r.

Jak wyjaśnia wypowiadając się w tej sprawie dla Gazety Wyborczej Adam Dębski, rzecznik prasowy podlaskiego NFZ, oddział respektuje ustalenia ministra zdrowia i Porozumienia Zielonogórskiego.

Jeśli system eWUŚ nie potwierdza ubezpieczenia pacjenta, może on złożyć oświadczenie. Wówczas lekarz rodzinny, u którego jest zapisany, otrzymuje przez trzy kolejne miesiące stawkę kapitacyjną. Ustalenie to obowiązuje od początku roku i jest realizowane.

Rzecznik dodaje też, że wątpliwości niektórych lekarzy mogą wynikać z nieporozumienia.

Oświadczenia pacjentów złożone w styczniu, które zostaną przekazane w ramach sprawozdawania list pacjentów według stanu na dzień 1 lutego 2015 roku stanowią podstawę do sfinansowania świadczeń w kolejnych trzech miesiącach (luty, marzec, kwiecień). Celem weryfikacji list pacjentów nie jest oszczędzanie, ale kontrola, czy środki publiczne są właściwie wydawane.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH