PRRM: ratownicy nie zastąpią pielęgniarek na oddziałach Fot. archiwum

Polska Rada Ratowników Medycznych zajęła stanowisko w związku z wejściem w życie ustawy z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawy o działalności leczniczej oraz ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej

Odniosła się także do publikowanych wypowiedzi przedstawicieli środowiska pielęgniarek i położnych dotyczących hipotetycznej próby przywłaszczania kompetencji tych grup zawodowych przez ratowników medycznych.

PRRM podkreśla, że zawód ratownika medycznego jest pełnoprawnym zawodem medycznym. Ratownik medyczny posiada wiedzę i umiejętności zdobyte w procesie kształcenia związane nie tylko z wykonywaniem medycznych czynności ratunkowych.

"Obecnie zmienia się proces kształcenia ratownika medycznego i będzie on wynosił co najmniej 7 semestrów i zostanie zakończony Państwowym Egzaminem Ratownictwa Medycznego. Należy zaznaczyć, że oprócz zawodu lekarza, czy lekarza dentysty, zawód ratownika medycznego jest jedynym zawodem, którego wykonywanie będzie uzależnione m.in. od pozytywnego zdania centralnego egzaminu państwowego. Na dalszym etapie wykonywania zawodu ratownik medyczny, również jako jedyna grupa zawodowa jest administracyjnie rozliczana z procesu doskonalenia zawodowego" - stwierdza PRRM.

Zdaniem Rady wiele umiejętności, które posiada ratownik medyczny pokrywa się z kompetencjami posiadanymi przez inne zawody medyczne. Jednak należy pamiętać, że każdy z zawodów medycznych został powołany do innych zadań. Ratownik medyczny z uwagi na swój specyficzny zakres umiejętności, w podmiotach leczniczych będzie w naszej ocenie dobrym uzupełnieniem kadry medycznej.

"Bezwzględnie kompetencje ratownika medycznego nie są związane z pielęgnacją i rehabilitacją chorych. Stąd środowisko ratowników medycznych uważa, że nie może być mowy o zastępowalności pielęgniarek, czy położnych ratownikami medycznymi. Podkreślamy, że możliwość zatrudniania ratowników medycznych w podmiotach leczniczych nie jest - jak podnosi środowisko pielęgniarek i położnych - zastąpieniem pielęgniarek na oddziałach. Nie jest to również „ratowanie polskiego systemu opieki zdrowotnej”. Umożliwienie pracy ratownikom medycznym w podmiotach leczniczych jest możliwością wykorzystania umiejętności tej grupy zawodowej" - czytamy w stanowisku PRRM.

Dla Rady oburzenie środowiska pielęgniarek i położnych, jakie towarzyszy próbie uzgodnienia kompetencji ratowników medycznemu w tej części systemu ochrony zdrowia, jest dalece niezrozumiałe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH