PPOZ o rozmowach w Ministerstwie Zdrowia - ustalenia

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) w przesłanym we wtorek (21 kwietnia) komunikacie dla mediów przekazało obszerną informację z kolejnego spotkania PPOZ z przedstawicielami MZ i NFZ.

Spotkanie odbyło się w miniony piątek (17 kwietnia), jako realizacja ustaleń Porozumienia PPOZ z MZ z 17 grudnia 2014 - w części dotyczącej dalszej analizy koniecznych zmian organizacyjnych i legislacyjnych związanych z podstawową opieką zdrowotną.

Jak podczas spotkania podali przedstawiciele Centrali NFZ, w lutym 2015 r. w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych czerwonym kolorem zaznaczone były nazwiska ponad 2,7 miliona Polaków. Oznacza to, że 7,4 proc., potencjalnych pacjentów pozostaje bez potwierdzonych w eWUŚ uprawnień do świadczeń. To jednak wynik już nieco lepszy w stosunku do stycznia 2015, gdy system sygnalizował brak uprawnień do bezpłatnej opieki zdrowotnej u ponad 7,8 proc. zarejestrowanych.

- Nadal jednak utrzymuje się daleka rozbieżność w ilości „czerwonych świateł” w poszczególnych województwach, np. w woj. świętokrzyskim – 5,1 proc. , w opolskim - 10,6 proc - podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Według stanu na luty 2015 r. CWU wykazywał 34 miliony Polaków uprawnionych do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych.

Centrala NFZ poinformowała o prowadzonych stałych rozmowach z ZUS i KRUS co doprowadziło - w ocenie NFZ - do znacznej poprawy spływania danych. M.in. odnotowano wzrost liczby zgłaszeń dzieci do ubezpieczenia przez rodziców, czyli tendencje spadkowe ilości „DN”-ek (dzieci uprawnionych a nieubezpieczonych).

- Efektem wniosków i pism słanych na ręce Ministra Zdrowia przez PPOZ oraz rozmów z lutego są podjęte przez resort prace mające na celu pilne rozwiązanie problemu zgłaszania uprawnień do świadczeń dla młodzieży uczącej się do 26 roku życia, pojawiającej się w CWU jako nieuprawnionej - informuje Bożena Janicka.

Zgodnie z proponowanym już wcześniej rozwiązaniem, weryfikatorem uprawnień do bezpłatnej opieki medycznej mają być szkoły i uczelnie - „2 razy w roku” z podaniem danych do CWU. Ta zmiana ustawowa została już skierowana na obrady Komitetu Rady Ministrów.

Lekarze PPOZ przypominają jednocześnie, że finansowanie oświadczeń w POZ dla "czerwonych świateł" w eWUŚ - każdorazowo złożonych i potwierdzonych w deklaracji POZ - pozostaje ważne przez kolejne 3 miesiące od daty ostatniego oświadczenia.

Podsumowując 2014 rok przedstawiciele Centrali NFZ poinformowali o wzroście ilości wykonanych świadczeń - porad lekarza POZ (ponad 147 milionów), bez patronatów, bilansów, badań diagnostycznych (tych w 2014 r. lekarze POZ wykonali dodatkowo ponad 100 milionów).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH