PPOZ: deklaracje to bubel prawny, brakuje miejsca na pesel

Podczas Walnego Zgromadzenia Delegatów lekarzy rodzinnych z PPOZ przeanalizowano min. nowe wzory deklaracji obowiązujące świadczeniodawców. Według tych wzorów lekarze nie mogą przyjąć deklaracji noworodków, ponieważ minister zapomniał w pośpiechu umieścić na wzorze rubrykę umożliwiającą wpisanie numeru pesel rodzica bądź opiekuna - informuje PPOZ.

"Delegaci z zaskoczeniem przyjęli informację, że podpisane w piątek, 13 czerwca br., rozporządzenie ministra zdrowia o nowych wzorach deklaracji lekarza, pielęgniarki i położnej w POZ w swej formie zaczyna obowiązywać już 15 czerwca" -  czytamy w komunikacie Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Jednocześnie w poniedziałek, 16 czerwca, w pierwszym dniu obowiązywania nowych druków, lekarze z PPOZ stwierdzili, że wzory tych deklaracji nie tylko stanowią rozwój biurokracji - trzy druki zamiast jednego, ale niestety również stanowią "bubel prawny". Nowe wzory deklaracji nie pozwalają na zadeklarowanie do świadczeniodawcy noworodka, który nie posiada przecież numeru pesel do momentu nadania mu takiego numeru.

Wtedy potrzebny jest numer pesel rodzica lub opiekuna, ale rubryki na pesel opiekuna zabrakło. A jest to bezwzględnie wymagane w systemie weryfikacji e-WUŚ i było zawarte przez lata w deklaracji obowiązującej do 14 czerwca - podkreśla PPOZ w informacji..

- Minister zdrowia szybko, wręcz na kolanie, wydał rozporządzenie o nowych wzorach deklaracji POZ. Szybko, nie słuchając głosu środowiska, wiec trudno się dziwić, że mamy we wzorach błąd na błędzie. Dziś, stojąc przed nagłą zmianą - mamy nowe druki, gdzie nie ma jak przyjąć deklaracji noworodka. Czy noworodków od dziś już w POZ nie deklarujemy? Nie leczymy? - pyta doktor Bożena Janicka, prezes PPOZ.

W tej sprawie, z prośbą o interwencję, wystąpili lekarze PPOZ do premiera.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH