Na ponad 73 mln zł oszacowane zostały nieprawidłowości w finansowaniu leczenia kardiologicznego

Kontrole przeprowadzono od 23 maja do 28 grudnia 2007 r., obejmując nimi lata 2003-2007. Objęto nimi Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia i 33 samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Izba skontrolowała finansowanie i dostępność leczenia z Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo- Naczyniowego POLKARD. Celem kontroli była ocena działań podejmowanych przez ministra zdrowia, prezesa NFZ oraz kierowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej na rzecz zwiększenia dostępu pacjentów z chorobami układu krążenia do specjalistycznego leczenia kardiologicznego.

W 20 zakładach opieki zdrowotnej, spośród 33 objętych badaniem, zwiększyła się liczba oczekujących i czas oczekiwania na te świadczenia. Z ustaleń kontroli wynika natomiast, że jedynie 40 proc. pacjentów objętych świadczeniami z zakresu kardiologii inwazyjnej (angioplastyka pierwotna) korzystało wcześniej z ambulatoryjnej opieki kardiologicznej.

„Stwierdzono jednocześnie, że w ponad połowie badanych jednostek ochrony zdrowia (samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej) zwiększył się czas oczekiwania na planowe zabiegi z zakresu kardiologii interwencyjnej oraz na świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej“ - podkreślono w informacji NIK.

Według Izby, na powyższe niewątpliwy wpływ miało m.in. niedostosowanie planowanych kosztów świadczeń medycznych przez NFZ do faktycznych potrzeb z zakresu kardiologii oraz niedobór wyspecjalizowanej kadry medycznej.

Z drugiej strony, Izba pozytywnie oceniła zwiększenie dostępności do świadczeń kardiologii inwazyjnej (koronarografii, angioplastyki) w stanach zagrożenia życia. Jak wskazuje, jest to efekt wprowadzenia w każdym województwie całodobowych dyżurów pracowni hemodynamiki, wyposażonych w nowoczesną aparaturę medyczną.

W latach 2003-2007 sukcesywnie zwiększano liczbę zakupionych świadczeń kardiologicznych, zarówno w lecznictwie szpitalnym (o ponad 24 proc.), jak i ambulatoryjnym (ogółem o prawie 30 proc.) - wynika z informacji NIK.

W kontrolowanym okresie poprawiła się także dostępność do świadczeń kardiologii inwazyjnej i warunki ich wykonywania, m.in. poprzez zwiększenie liczby ośrodków i lepsze ich wyposażenie w niezbędną aparaturę medyczną. Umożliwiło to uruchomienie 24- godzinnych dyżurów hemodynamicznych w każdym województwie.

„NIK pozytywnie ocenia realizację Narodowego Programu Profilaktyki Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD w latach 2003-2005, pomimo stwierdzenia nieprawidłowości oraz decyzję o jego kontynuacji w latach 2006-2008. Programy te w istotny sposób przyczyniły się do wzrostu dostępności do świadczeń kardiologii inwazyjnej w nagłych przypadkach, w szczególności poprzez wymianę oraz zakup specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej“ - podkreślono.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH