PO złożyła w Senacie projekt uchwały dot. poszanowania kompromisu ws. aborcji Fot. archiwum

Klub PO złożył w środę (13 kwietnia) w Senacie projekt uchwały, w której zwraca się o poszanowanie wypracowanego w 1993 r. kompromisu ws aborcji. Senator PO Jadwiga Rotnicka zapowiedziała, że jej klub nie poprze żadnych zmian zmierzających do zaostrzenia prawa antyaborcyjnego.

Identyczny w treści projekt uchwały złożyli we wtorek w Sejmie posłowie Platformy. Inicjatywa PO to odpowiedź na dwa obywatelskie projekty ustaw - jeden z nich zmierza do całkowitego zakazu aborcji; celem drugiego jest danie kobietom prawa do legalnego przerwania ciąży do 12 tygodnia.

- To, z czym ostatnio mamy do czynienia, to jest wzmożenie zarówno strony konserwatywnej, jak i liberalnej do rozłożenia tego kompromisu, jaki już od 23 lat istnieje i jakiemu większość społeczeństwa przyznaje rację bytu. Chcemy, aby głos Platformy w tej materii wybrzmiał wyjątkowo wyraźnie iżby nie było wojen wokół tego tematu, bo to jest wojna ideologiczna i niczemu dobremu nie służy - podkreśliła Rotnicka na środowej konferencji prasowej.

Jak dodała, Platforma ma przede wszystkim na uwadze dobro kobiet, po to - jak mówiła - by nie "zmuszać ich do rodzenia dzieci ułomnych, żeby nie rodziły się dzieci z gwałtu i żeby matka, która wychowuje to dziecko, nie miała takiego marzenia, że nie chciałaby umrzeć wcześniej niż jej dziecko, bo nie będzie się miał kto tym dzieckiem zająć".

Maria Pańczyk-Pozdziej (PO) podkreśliła, że wśród jej wyborców są zarówno "ortodoksyjni katolicy, jak i ludzie niewierzący". - Czy ja mam prawo stanowić takie prawo, które będzie faworyzowało tylko jedną grupę? Myślę, że nie mam - powiedziała senator Platformy.

Barbara Zdrojewska (PO) zaapelowała, by debacie na temat praw polskich kobiet towarzyszyło więcej empatii.

Senator Rotnicka zapowiedziała, że jeśli ustawa ws. wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji trafi pod obrady Senatu, wówczas jej klub opowie się przeciwko proponowanym zmianom.

W przygotowanym przez PO projekcie uchwały, Sejm zwraca się do wszystkich stron debaty nt. przepisów dotyczących przerywania ciąży o szacunek "dla wypracowanego w wolnej i demokratycznej Polsce" kompromisu aborcyjnego zawartego w ustawie przyjętej w 1993 r. U źródeł tego porozumienia - napisano w projekcie uchwały - "stało uznanie, że życie jest fundamentalnym dobrem człowieka, a troska o życie i zdrowie należy do podstawowych obowiązków państwa, społeczeństw i obywatela".

"Zakwestionowanie dzisiaj tak ciężko wypracowanego kompromisu spowoduje wystąpienie eskalacji ideowych sporów i światopoglądowego zamieszania" - czytamy w projekcie uchwały. Napisano w nim również, że "Sejm RP apeluje do polityków wszystkich opcji, by szanowany i przestrzegany był kompromis zawarty w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH