Posłanka PO Agnieszka Kozłowska-Rajewicz zasiadająca w sejmowej komisji zdrowia przekonywała we wtorek 16 września w Poznaniu, że wejście w życie przepisów ustawy wprowadzającej pakiet ustaw zdrowotnych pozwoli na znaczącą poprawę kondycji polskich szpitali.

Na zwołanej konferencji prasowej posłanka zaprezentowała efekty pracy komisji zdrowia. W myśl przepisów, które miałyby wejść w życie 1 stycznia 2009 w ciągu dwóch lat Samodzielne Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej przekształciłyby się w spółki prawa handlowego.

- Przepisy, które zamierzamy wprowadzić będą ściśle określać reguły przekształceń obecnych ZOZ-ów. 60% z tych placówek jest zadłużonych. Ich zobowiązania wyceniane są na 2,7 miliarda złotych – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Taką też kwotę posłowie chcą przeznaczyć na oddłużenie szpitali. Placówki będą szeregowane przez biegłych rewidentów do 3 grup: niezadłużonych, lekko zadłużonych i bardzo zadłużonych.

- W przypadku pierwszej i drugiej grupy szpitalami zarządzać będą dyrektorzy, którzy obecnie sprawują kontrolę nad tam funkcjonującymi ZOZ-ami. W przypadku trzeciej grupy powołane zostaną zarządy komisaryczne, które zobligowane będą przygotować plany naprawcze. Te plany od strony skarbu państwa kontrolował będzie Bank Gospodarki Krajowej – zdradza szczegóły posłanka.

Wszystkie SP ZOZ-y przedstawią audyty finansowe za lata 2005-2007, a w nich wskaźniki m.in. rentowności, przychodów i wydatków. Przy pomocy publicznej w ciągu dwóch lat placówki muszą przekształcić się w spółki.

Jak zapewnia zasiadająca w komisji zdrowia Kozłowska-Rajewicz proces przekształceń będzie ciągle kontrolowany. Gdyby jednak w ciągu dwóch lat placówki nie zdołały się przekształcić będą ogłaszane ich upadłości.

Posłanka uspokaja, że wówczas szpitale nie znikną.

- Takie są procedury. Najpierw będzie trzeba ogłosić likwidację, aby móc również w tym samym budynku stworzyć spółkę, która będzie świadczyć usługi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH