Rządzenie za pomocą rozporządzeń będzie wymuszone przez prezydenta jeżeli

Przypomnijmy, że wtorkowy „Dziennik” napisał, że pomysłem polityków Platformy na przeprowadzanie zmian – bez narażania się na weto prezydenta – ma być rządzenie przy pomocy rozporządzeń. Tak ma być np. zmieniany system ochrony zdrowia. Według gazety minister finansów właśnie przy pomocy rozporządzenia zwolniłby szpitale, które działają w formie spółki prawa handlowego z 22-proc. podatku VAT.

– Nic nie wiem na ten temat – powiedział PAP poseł Chlebowski.

Także kego koleżanka partyjna – Krystyna Skowrońska nie zna projektu takiego rozporządzenia. Jej zdaniem tylko teoretycznie można sobie wyobrazić wprowadzenie rozwiązania, np. zerowej stawki VAT dla szpitali, która zapewniłaby szpitalom pełen zwrot zapłaconego przez nie VAT np. z faktur za prąd, czy inne usługi.

– Nie możemy jednak tego zrobić, gdyż byłoby to niezgodne z dyrektywami unijnymi.

Bartosz Arłukowicz (SDPL-Nowa Lewica) z sejmowej komisji zdrowia stwierdził, że słyszał plotki o pomyśle zwolnienia z VAT działalności gospodarczej szpitali, ale nie wie na czym dokładnie takie zwolnienie miałoby polegać.

– Usługi medyczne są z VAT zwolnione, a działalność gospodarcza ma dla szpitali marginalne znaczenie. Osobiście nie znam szpitala, który by ją prowadził.

Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów zapewniła PAP, że resort nie pracuje nad rozporządzeniem zwalniającym szpitale z 22 proc. stawki VAT.

Tomasz Bełdyga, doradca podatkowy z KPMG nie wie w jaki sposób zwolnienie z VAT szpitali mogłoby być impulsem do ich prywatyzacji. Według niego, przekształcenie szpitala w spółkę prawa handlowego nie wiąże się z koniecznością zapłaty VAT.

– Podatek ten wiąże się z towarami i usługami, a tu nie ma przemieszczenia ani towarów, ani usług. Gdyby gmina chciała wnieść szpital aportem do jakiejś spółki, to też VAT by nie było, bo aporty są z niego zwolnione. Jeżeli samorząd chciał sprzedać szpital jako przedsiębiorstwo, to transakcja taka też nie podlegałaby VAT. Podobnie byłoby ze sprzedażą udziałów – poinformował ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH