PO i PiS chcą prac nad projektami ws. opiekunów dorosłych niepełnosprawnych

Kluby PO i PiS opowiedziały się w środowej (2 kwietnia) debacie w Sejmie za skierowaniem do dalszych prac w komisji wszystkich trzech projektów dotyczących świadczeń dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.

W Sejmie odbywa się debata na temat trzech projektów - dwóch poselskich, autorstwa SLD i PIS, oraz rządowego. Propozycja rządu realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, zaś projekty poselskie znoszą kryterium dochodowe uprawniające opiekunów do otrzymania świadczenia.

Marzena Okła-Drewnowicz (PO) opowiedziała się za skierowaniem wszystkich trzech projektów do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny. Przypomniała, że projekt rządu zmierza do przywrócenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osobom, które utraciły je w lipcu 2013 roku.

Dodała, że w celu wyeliminowania nieprawidłowości w korzystaniu z zasiłku dla opiekunów, w projekcie znalazły się zapisy określające procedurę weryfikacji uprawnienia w postaci przeprowadzania co pół roku wywiadu środowiskowego. Ma to dać m.in. możliwość sprawdzenia, czy osoba ubiegająca się lub otrzymująca świadczenie, rzeczywiście sprawuje opiekę nad osobą niepełnosprawną.

Poseł oceniła, też że debata nad rozpatrywanymi projektami daje szansę na rzetelną dyskusję na temat kompleksowej pomocy dla osób niepełnosprawnych.

- Łatwo byłoby przeznaczyć na pomoc osobom niepełnosprawnym tylko pieniądze (...) ale wydaje mi się, że pomoc tym osobom musi być świadczona w sposób bardzo kompleksowy i systemowy, stąd też musimy dbać o to, żeby oprócz tej pomocy finansowej była i dobrze rozwijała się pomoc instytucjonalna, która świadczy rehabilitację społeczną, zawodową i medyczną - powiedziała.

Skierowanie projektów do komisji postulował też Stanisław Szwed (PiS). Ocenił jednak, że ten rządowy nie wykonuje wyroku TK, gdyż nie przewiduje przywrócenia świadczenia pielęgnacyjnego, a jedynie wypłatę świadczeń zaległych i wprowadzenie zasiłku innego i niższego od tego, do którego uprawnieni są rodzice niepełnosprawnych dzieci.

Za wątpliwe uznał też proponowane rozwiązanie, by wypłata zaległych zasiłków następowała na wniosek opiekuna, złożony w terminie czterech miesięcy od wejścia ustawy w życie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH