PO, PSL i SLD poprą projekt dot. rzeczników: ubezpieczonych i praw pacjenta

PO i PSL opowiedziały się w czwartek (18 sierpnia) w Sejmie za poselskim projektem zakazującym Rzecznikowi Ubezpieczonych i Rzecznikowi Praw Pacjenta m.in. przynależności do partii politycznej. SLD chce wprowadzić do projektu zmiany, a PiS opowiedziało się za wstrzymaniem prac.

Przygotowany przez posłów PO projekt nowelizacji ustawy o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym oraz Rzeczniku Ubezpieczonych, a także ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta zakłada, że RU oraz RPP i jego zastepcy nie będą mogli zajmować innego stanowiska z wyjątkiem profesora szkoły wyższej, ani wykonywać innych zajęć zawodowych. 

Nie będą mogli też należeć do partii politycznej, prowadzić działalności publicznej "niedającej się pogodzić z obowiązkami i godnością jego urzędu". Jak podkreślono, zmiany mają na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania urzędów. 

Gabriela Masłowska (PiS) podkresliła, że dotychczasowe przepisy dotyczące RU "są wystarczające z punktu widzenia gwarancji bezstronności i niezależności". Podczas debaty opowiedziała się za wstrzymaniem prac nad nowelizacją do czasu złożenia w Sejmie projektu ustawy dotyczącego unikania konfliktu interesów. Poinformowała, że trwają prace nad założeniami do niego. 

Podkreśliła także, że przyjęcie projektu w wersji zaproponowanej doprowadzi do "nieuzasadnionego ograniczenia zajmowania przez rzecznika stanowiska wyłącznie do profesora". Jak oceniła, zasadnym byłoby rozszerzenie proponowanego zapisu o możliwość zajmowania przez RU innych stanowisk w szkołach wyższych - w tej sprawie został zgłoszony wniosek mniejszości. 

Elżbieta Streker-Dembińska (SLD) zadeklarowała podczas debaty, że jej klub poprze ten wniosek mniejszości. 
Z kolei Piotr Walkowski (PSL) podkreślił, że jego klub poprze projekt w wersji zaproponowanej przez sejmową komisję. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH