PJN: za oddaną krew zmniejszać liczbę punktów karnych

PJN proponuje, aby kierowcy ukarani punktami karnymi mogli zmniejszać ich liczbę w zamian za oddanie krwi. W czwartek (1 sierpnia) w Szczecinie członkowie partii przedstawili założenia projektu zmian w tej sprawie.

Propozycja PJN zakłada dokonanie zmiany w ustawie o ruchu drogowym i w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych ws. postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. Jak mówił Piotr Szymański z PJN, według propozycji jego partii kierowcom oddającym jednorazowo 450 mililitrów krwi, zmniejszałaby się o 4 liczba punktów karnych, które zgromadzili na swoim koncie.

PJN proponuje, by zmniejszenie liczby punktów w ten sposób było możliwe dwa razy w roku. Według propozycji ugrupowania w przypadku oddania krwi w zamian za zmniejszenie liczby punktów karnych nie byłoby możliwe jednocześnie skorzystanie z ulgi podatkowej z tytułu honorowego oddawania krwi.

Obecnie podatnik, który odda honorowo krew, może skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej - może od dochodu odliczyć ekwiwalent za każdy litr oddanej krwi.

Przedstawiając propozycję swej partii, Szymański przekonywał, że rozwiązanie takie spowoduje wzrost zapasów krwi. - Uzyskamy tak potrzebną latem krew, której zawsze wtedy brakuje i która ma krótki termin przechowywania - dodał. Ponadto Szymański zwracał też uwagę na - jak mówił - wychowawczy aspekt propozycji PJN. - Dzięki oddaniu krwi kierowca zachowa prawo jazdy, a z drugiej strony będzie miał świadomość, że pomógł innym ludziom, którzy tej krwi potrzebują - wskazał.

Szymański powiedział, że partia będzie szukała poparcia dla zmian wśród posłów z różnych ugrupowań. - Jeśli będzie trzeba, to uruchomimy inicjatywę obywatelską dla tego projektu - dodał.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH