
Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji popiera projekt rozporządzenia w sprawie harmonizacji norm PEM, dotyczący m.in. sieci 5G, przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia - podano w piątek (15 listopada) w komunikacie.
"Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) wyraża głębokie przekonanie, że harmonizacja obowiązujących w Polsce dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych (PEM) z poziomami europejskimi, zalecanymi przez WHO, KE oraz ICNIRP jest konieczna" - napisano w piątek w komunikacie.
Przedstawiciele Izby przekazali, że aktualnie obowiązujące w Polsce dopuszczalne poziomy PEM są - w zależności od zakresu częstotliwości - od 40 do 100 razy bardziej restrykcyjne od bezpiecznych poziomów odniesień określonych w Zaleceniu Rady 1999/519/EC.
"Bez dokonania ich harmonizacji do poziomów obowiązujących w zdecydowanej większości państw europejskich nie sposób myśleć o realnej konkurencji gospodarczej z krajami rozwiniętymi, w tym wdrożeniu projektów z obszaru globalnego e-społeczeństwa, w szczególności inteligentnych miast czy telemedycyny" - oświadczono.
Członkowie Izby napisali, że bez sieci nowej generacji niemożliwy będzie też rozwój tzw. Przemysłu 4.0, inteligentnych sieci i zaawansowanych systemów transportowych. "Stawia to pod dużym znakiem zapytania udział Polski w partycypacji w przewidywanych korzyściach społecznych i gospodarczych związanych z wdrożeniem sieci 5G" - dodano.
Ministerstwo Zdrowia skierowało w piątek do konsultacji projekt rozporządzenia, które określa nowe normy dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych (PEM). Normy te są istotne m.in. w kontekście rozwoju sieci telekomunikacyjnych, zwłaszcza planowanej sieci 5G.
Do tej pory normy PEM ustalało Ministerstwo Środowiska. Zmieniła to jednak nowela tzw. megaustawy, czyli ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, która weszła w życie w październiku. Przewiduje ona, że rozporządzenie określające zróżnicowane dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych w środowisku będzie wydane przez ministra zdrowia w porozumieniu z ministrem cyfryzacji.
W uzasadnieniu projektowanego przez resort zdrowia rozporządzenia wskazano, że jego celem jest określenie maksymalnych dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku w zakresie częstotliwości 0 ÷ 300 GHz, na poziomie bezpiecznym dla obywateli. Rozporządzenie określa zróżnicowane dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych w środowisku dla terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową i miejsc dostępnych dla ludności.
Piotr Gozdowski (PAP)


CZYTAJ TAKŻE
- ŚR, 21:05 Zakopane: trwa śledztwo dotyczące nieprawidłowości w szpitalu powiatowym
- ŚR, 20:21 Resort rodziny: to był dobry rok dla seniorów
- ŚR, 20:10 MZ: projekt rozporządzenia ws. orzekania o stanie zdrowia nauczyciela akademickiego
- ŚR, 19:49 Czechy: w szpitalu w Ostrawie odbyła się msza za ofiary strzelaniny
- ŚR, 19:17 Leczenie bólu przewlekłego jest dla lakarzy dużym wyzwaniem
- ŚR, 18:57 Specjaliści: z epidemią otyłości i cukrzycy typu 2 musimy walczyć systemowo
- ŚR, 18:36 Eksperci: wiele osób nie odróżnia przeziębienia od groźnego wirusa grypy
- 1 NFZ: od 1 stycznia zlecenia na wyroby medyczne na nowych zasadach
- 2 Głos matek: do szpitali, urzędników i mediów trafią wyniki ankiet rodzących z całego kraju
- 3 Badania kliniczne: jest program, będzie ustawa. Otwieramy nowy rozdział?
- 4 Jest kolejny wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności za napaść na ratowników medycznych
- 5 Samorządy będą ciąć wydatki na programy zdrowotne? Niektóre już to robią
- 6 Sondaż CBOS: strażak i pielęgniarka wygrywają w rankingu prestiżu zawodów
- 7 Rotawirusy, czyli poważny problem, który możemy i powinniśmy rozwiązać
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych