PFSz chce zaskarżyć do Trybunału rozporządzenie ws. podwyżek dla pielęgniarek Federcja chce zaskarżyć rozporządzenie do Trybunału. Fot. archiwum

Polska Federacja Szpitali rozważa zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, dotyczącego podwyżek dla pielęgniarek i położnych.

- Zależy nam na budowaniu dobrych relacji ze środowiskiem pielęgniarek i położnych. Wykwalifikowany i adekwatnie wynagradzany personel jest kapitałem każdego pracodawcy, zatem oczywistym jest, że popieramy zasadność przyznania podwyżek - zaznacza Anna Banaszewska, dyrektor zarządzający Polskiej Federacji Szpitali.

Jak jednak przekonuje, prezentując obawy pracodawców, nie ma gwarancji ciągłości w finansowaniu podwyżek dla grupy pielęgniarek i położnych wskazanych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - zarówno po czerwcu 2016 r. jak i w dalszej perspektywie, czyli po upływie czterech lat.

Eksperci Polskiej Federacji Szpitali zaznaczają, że niezależnie od "uzupełnienia stanowiska" (z dn. 28 września) zamieszczonego na stronie Ministerstwa Zdrowia, zawierającego interpretację MZ, z której wynika, że do systemu podwyżek włącza się również pielęgniarki realizujące świadczenia wysokospecjalistyczne, przepis zawarty w rozporządzeniu wskazuje na wyłączenie tej grupy z systemu podwyżek.

Według PFSz, stanowisko MZ nie ma mocy uchylającej ani zmieniającej w stosunku przepisów zawartych w rozporządzeniu. W tym kontekście - co podkreśla Federacja - nie można zapomnieć o wynikającej z rozporządzenia możliwości nałożenia przez dyrektora oddziału NFZ na szpital kary z tytułu zgłoszonej niezgodnie z przepisami zawartymi w rozporządzeniu liczby pielęgniarek i położnych.

Czytaj też. MZ: uzupełnienie do stanowiska ws. wynagrodzeń dla pielęgniarek

- Ponadto obowiązujące rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej nie zawiera gwarancji finansowania podwyżek przez 4 lata, a jedynie od dnia 1 września 2015 do dnia 30 czerwca 2016 r., tj. na 10 miesięcy. Nie wiadomo jaki mają być źródła finansowania podwyżek w kolejnych miesiącach - mówi radca prawny Michał Modro.

W opinii PFSz zapisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie dają podstaw do wydatkowania środków publicznych na podwyżki dla jakiejkolwiek grupy zawodowej w ochronie zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH