PFRON informuje pracodawców: do refundacji kwalifikują się wyłącznie dodatkowe koszty zatrudnienia niepełnosprawnych. Dodatkowe, tzn. związane z innymi wydatkami niż te, jakie i tak poniósłby pracodawca, gdyby zamiast niepełnosprawnych zatrudniał osoby zdrowe.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opublikował wyjaśnienia do obowiązującego od 8 maja rozporządzenia z 22 kwietnia 2009 r. w sprawie pomocy finansowej udzielanej pracodawcom prowadzącym zakłady pracy chronionej ze środków PFRON.

Przewiduje ono, że zakłady pracy chronionej, w których ponad połowa pracowników ma orzeczenie o niepełnosprawności, mogą się zwrócić o refundację dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem takich osób. Przepisy wymieniają trzy kategorie takich kosztów: administracyjne, związane z transportem niepełnosprawnych pracowników do miejsca pracy, a także koszty budowy i przebudowy pomieszczeń firmy, by uwzględnić zwiększone potrzeby takich osób.

PFRON podkreśla, że koszty podlegające refundacji nie zależą jedynie od wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych. Jeżeli wynosi on np. 65 proc., nie oznacza to, że zostanie zrefundowane np. 65 proc. kosztów administracyjnych firmy. Refundacja może objąć np. wynagrodzenia pracowników administracji zajmujących się wyłącznie obsługą związaną z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych (w części niedofinansowanej już wcześniej przez PFRON). Jeśli jednak pracodawca zdecydował się zatrudnić do takiej obsługi zewnętrzną firmę, rachunki za jej pracę zdaniem PFRON nie podlegają już refundacji.

PFRON zwraca również uwagę na koszty dostosowania pomieszczeń firmy do potrzeb niepełnosprawnych pracowników. Okazuje się, że mogą być one zrefundowane tylko w przypadku, jeśli inwestycja została rozpoczęta już po złożeniu wniosku o dofinansowanie. Jeśli rozpoczęła się przed złożeniem wniosku, refundacji nie będzie. Nie mają na nią zatem szans przedsięwzięcia, które już trwają lub zostały zakończone.

Zgodnie z wyjaśnieniami PFRON przedsiębiorcy mogą wystąpić o refundacje w każdej kategorii kosztów w oddzielnych wnioskach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH