PE: kontrowersyjny zamiar wycofania projektu dyrektywy o urlopie macierzyńskim

Socjaliści, Zieloni i radykalna lewica w PE biją na alarm w związku z planowanym wycofaniem projektu dyrektywy o urlopach macierzyńskich w UE. Nazywają to krokiem wstecz w walce o prawa kobiet. We wtorek (15 lipca) w PE w Strasburgu odbędzie się debata na ten temat.

Komisja Europejska zaproponowała przegląd obowiązujących w UE przepisów o urlopach macierzyńskich w roku 2008, a w czerwcu br. - wycofanie projektu w związku z brakiem postępów w pracach legislacyjnych. Dyrektywa ta była poparta dużą większością głosów w Parlamencie Europejskim w 2010 roku, ale jest od tego czasu zablokowana w Radzie UE.

Propozycja KE przewidywała wydłużenie minimalnego płatnego urlopu macierzyńskiego w UE z 14 do 18 tygodni; Parlament Europejski opowiedział się za 20 tygodniami.

"Dyrektywa w sprawie urlopu macierzyńskiego wzmocniłaby prawa kobiet przez zapewnienie, że kobiety w całej UE byłyby uprawnione do minimum 20 tygodni pełnopłatnego urlopu macierzyńskiego i byłyby chronione po powrocie do pracy" - czytamy w piątkowej (11 lipca) informacji socjaldemokratów. Projekt zawiera też zapisy dotyczący urlopów dla ojców.

"Wycofanie tej propozycji wysyła bardzo negatywny sygnał do obywateli w całej Europie i jest ogromnym krokiem wstecz w walce o prawa kobiet" - dodano.

- Dyrektywa w sprawie urlopu macierzyńskiego powinna być znowu (położona) na stole i sfinalizowana albo przywrócona do drugiego czytania w czasie włoskiej prezydencji - powiedziała w piątek w Brukseli rzeczniczka socjaldemokratów w PE Utta Tuttlies.

Oburzenie intencją wycofania projektu dyrektywy wyrazili też Zieloni w PE. W komunikacie poinformowali, że zaapelowali już do nominowanego na szefa nowej Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera o zmianę tej decyzji. "Ta bardzo potrzebna nowelizacja miała na celu dostosowanie unijnych zasad urlopu macierzyńskiego do rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia" - napisali Zieloni.

Także skrajna lewica w PE nie kryje oburzenia zamiarem wycofania projektu przepisów o urlopach macierzyńskich. Ich zdaniem "wpłynie to na miliony pracujących matek, które będą nadal dyskryminowane, tylko dlatego, że mają dzieci".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH