PE: eurodeputowani chcą szybszego wycofania dopalaczy z rynku

Skrócenie o ponad rok czasu potrzebnego do wycofania z rynku UE szkodliwych substancji psychoaktywnych, tzw. dopalaczy, a także co najmniej 10 lat więzienia za złamanie zakazu ich sprzedaży i produkcji przewiduje czwartkowe (17 kwietnia) stanowisko PE ws. projektu przepisów.

Zgodnie z nim czas potrzebny do przebadania oraz zakazania obrotu szkodliwej substancji byłby skrócony z obowiązujących obecnie dwóch lat do 10 miesięcy.

Ponadto w sytuacji bezpośredniego ryzyka można byłoby nałożyć tymczasowy, roczny zakaz w ciągu zaledwie kilku tygodni; miałby on zapewnić, że substancja nie będzie dostępna do użytku rekreacyjnego, dopóki europejska agencja ds. narkotyków nie oceni, czy jest groźna - wynika z komunikatu Parlamentu Europejskiego.

Zgodnie z obecnymi przepisami wprowadzenie tymczasowego zakazu nie jest możliwe, a Komisja Europejska musi czekać na pełny raport na temat ryzyka, jakie stwarza dana substancja, zanim nałoży ograniczenia w dostępie do niej.

- Handlujący dopalaczami nie informują o negatywnych skutkach ich zażywania, często nie posiadają nawet podstawowej wiedzy na temat składu sprzedawanego dopalacza. Konsekwencje ponoszą konsumenci, młodzież, która nieświadoma zagrożeń coraz częściej eksperymentuje z tego typu używkami - powiedział cytowany w komunikacie EPL sprawozdawca PE Jacek Protasiewicz (PO). Podkreślił, że w obliczu jednolitego rynku i rosnącej sprzedaży online konieczne jest zharmonizowanie europejskiego podejścia do dopalaczy, by wyeliminować te śmiertelnie groźne substancje z rynku.

Projekt rozporządzenia ws. nowych substancji psychoaktywnych przewiduje też wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży szczególnie niebezpiecznych substancji psychoaktywnych, które mogą prowadzić do śmierci lub poważnych chorób. Wykorzystywanie ich byłoby dopuszczone tylko w celach badawczo-rozwojowych, niektóre z nich są bowiem używane do produkcji leków oraz w przemyśle chemicznym i nowych technologii.

Tak jak nielegalne narkotyki, szczególnie niebezpieczne dopalacze byłyby objęte przepisami prawa karnego. Przestępstwa z nimi związane, popełniane przez grupy przestępcze, byłyby karane wyrokiem co najmniej 10 lat więzienia.

Zgodnie z projektem przepisy prawa karnego dotyczyłyby jednak wyłącznie producentów, dostawców i dystrybutorów, a nie indywidualnych konsumentów. PE zaznacza jednak, że państwa członkowskie mają prawo uznać posiadanie narkotyków za przestępstwo na terenie własnego kraju.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH