PAN: prawo powinno dopuszczać badanie genetyczne zarodków in vitro

Komitet Bioetyki Polskiej Akademii Nauk zaleca, by prawo dopuszczało badanie genetyczne zarodków in vitro dla uniknięcia ciężkich chorób genetycznych.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że zakaz korzystania z zapłodnienia in vitro, by uniknąć ciężkiej i nieuleczalnej choroby genetycznej dziecka, jeśli jednocześnie dopuszcza się aborcję z tego powodu, jest nieproporcjonalnym naruszeniem prawa do prywatności i kształtowania życia rodzinnego.

Podobne stanowisko w tej sprawie zajął Komitet Bioetyki przy Polskiej Akademii Nauk. Komitet stwierdził, że w Polsce zarodki się testuje i że pozwala na to m.in. rozporządzenie "w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych". Rozporządzenie nie odnosi się do tego, czy testowany zarodek powstał in vitro czy nie.

Naukowcy podkreślają, że pobranie z zarodka 1-2 komórek jest dla niego bezpieczne. Stwierdza, że istnieją rozmaite poglądy - tak etyczne, jak biologiczne - czym jest ludzki zarodek: człowiekiem, potencjalnym człowiekiem czy tylko grupą komórek. Zauważa, że z biologicznego punktu widzenia w pierwszych dniach rozwoju embrion jest tylko aglomeratem niezróżnicowanych i wzajemnie niezależnych komórek, z których tylko niektóre przekształcą się w embrion właściwy.

Komitet stwierdza, że badanie embrionów pozwala ograniczyć liczbę aborcji ze względu na ciężką chorobę genetyczną płodu lub ze względu na obawę przed nią. Daje szanse osobom obciążonym genetycznie na zdrowe potomstwo. Zwiększa skuteczność zapłodnienia in vitro, bo płody uszkodzone często obumierają w łonie kobiety lub w ogóle się nie zagnieżdżają.

Komitet zwraca też uwagę na to, co podkreślił Trybunał w Strasburgu: że zakaz odrzucania zarodków obciążonych genetycznie, przy jednoczesnej dopuszczalności aborcji chorych płodów, jest nielogiczny: silniej chroni się kilkukomórkowy zarodek niż płód.

Polscy naukowcy uznali, że selekcja zarodków powinna być zakazana, jeśli miałaby prowadzić do: uzyskania konkretnych cech fizycznych.

Więcej:  wyborcza.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH