
Na karę więzienia w zawieszeniu i zakaz picia alkoholu skazał w środę (12 kwietnia) Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim 33-letnią mieszkankę tego miasta, która mając ponad 3 promile alkoholu urodziła dziecko. Sąd uznał, że zachowanie matki narażało zdrowie i życie noworodka.
W sierpniu zeszłego roku kobieta urodziła dziewczynkę w swoim mieszkaniu, w obecności dwóch mężczyzn. Wszyscy byli pod wpływem alkoholu. Podczas porodu kobieta nie miała opieki medycznej.
Matkę zbadano na obecność alkoholu - stwierdzono u niej ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. W organizmie dziecka lekarze oddziału neonatologii ostrowskiego szpitala stwierdzili 1,7 promila we krwi.
O całej sprawie służby medyczne poinformowali sąsiedzi kobiety, którzy usłyszeli krzyki i płacz dziecka. Przybyli na miejsce zdarzenia ratownicy medyczni wezwali policję. Sąd Rodzinny w Ostrowie Wlkp. pozbawił kobietę władzy rodzicielskiej, a dziecko umieścił w rodzinie zastępczej.
Oprócz tego kobieta została oskarżona o narażenie noworodka na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, za co grozi do 5 lat więzienia.
- Sąd przychylił się do wniosku prokuratury o skazanie kobiety na 1 rok więzienia z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat, dozór kuratora i powstrzymanie się od spożywania alkoholu w okresie próby - powiedział PAP w środę rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.
Wcześniej propozycję wyroku prokurator uzgodnił z oskarżoną, która w środę nie przyszła do sądu.
Przypomnijmy, że picie alkoholu w ciąży jest bardzo niebezpieczne dla noworodka. Z badań wynika, że 33 proc. kobiet w wieku prokreacyjnym pije alkohol w czasie ciąży.
Co najmniej kilkaset z nich rodzi dziecko z pełnoobjawowym alkoholowym zespołem płodowym - FAS. Są i takie matki, które piły alkohol sporadycznie, a ich dzieci wykazują cechy tego syndromu.
Dzieci z FAS mają objawy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, m.in. nadwrażliwość na bodźce, zbyt duże lub zbyt małe napięcie mięśniowe, problemy z jedzeniem, deficyt uwagi i pamięci, zaburzenia równowagi.
Osoby z syndromem FAS mają też trudności z osiągnięciem pełnej niezależności. FAS wyraża się obniżeniem IQ, zaburzeniami uwagi i zdolności uczenia się - więc dzieci z alkoholowym zespołem płodowym mają kłopoty w szkole. Potem w dorosłym życiu problemy w utrzymaniu stałej posady i wytrwaniu w zdrowym związku.
Szacuje się, że rocznie w Polsce przychodzi na świat ok. 900 dzieci z FAS (Fetal Alcohol Syndrome), a dziesięć razy więcej dzieci ma inne zaburzenia związane z alkoholem opisywane jako poalkoholowe spektrum wrodzonych zaburzeń rozwojowych - FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder).


- 17:14 CIS: przygotowujemy warunki dla przeprowadzenia niezbędnych zabiegów niepełnosprawnym
- 16:43 Badania: zażywanie leków przeciwbólowych podczas ciąży obniża płodność potomstwa
- 16:12 Nowoczesna składa projekt ustawy o rencie socjalnej
- 15:41 Trwają społeczne konsultacje programu PO "Polska Seniora"
- 15:10 Podlaskie: lekarz chce zbudować wiejskie hospicjum stacjonarne
- 14:57 Składnik marihuany działa antyuzależnieniowo - u szczurów
- 14:35 Kielce: sąd rozpatrywał sprawę dyscyplinarek w świętokrzyskim pogotowiu
- 14:14 Smartfony pomogą w chorobie dwubiegunowej?
- 1 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 2 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 3 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 4 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 5 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 6 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 7 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 8 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych