Osoby głuche i słabo słyszące chcą mieć możliwość wyboru tłumacza języka migowego w kontaktach z urzędami. Tymczasem projekt ustawy o języku migowym nie daje im takiej możliwości.

We wtorek (26 lipca) o projekcie debatowali posłowie sejmowej Komisji Polityki Społecznej.

Projekt ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się tworzy rejestr tłumaczy języka migowego prowadzony przez wojewodów w formie elektronicznej. Po wejściu ustawy w życie organy administracji publicznej będą musiały zapewnić osobom głuchym tłumacza języka migowego. Osoby takie powinny zgłosić chęć skorzystania z takiej pomocy co najmniej trzy dni robocze wcześniej. Wyjątkiem są sytuacje nagłe.

- Osoby głuche powinny mieć możliwość wyboru tłumacza spośród nazwisk tłumaczy, umieszczonych w rejestrze - powiedział poseł Marek Plura (PO). Obecnie w Polsce jest 233 takich tłumaczy, a prowadzenie ich rejestru przewiduje właśnie projekt ustawy o języku migowym.

Przeciwny takiemu rozwiązaniu jest wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda. - Trudno, żeby tłumacz jechał z drugiego krańca Polski - argumentował.

Z kolei Danuta Stępień z Polskiego Związku Głuchych stwierdziła, że strona społeczna popiera to rozwiązanie. - Tak jak istnieje możliwość wyboru lekarza, tak powinna istnieć także możliwość wyboru tłumacza języka migowego. Nie powinna być ograniczana możliwość wyboru - dodała.

Zdaniem Marty Lempart z Polskiego Związku Głuchoniewidomych wprowadzenie możliwości wyboru tłumacza "nie stanowi dużego zagrożenia dla administracji".

Projekt ustawy przewiduje zapewnienie osobom głuchym tłumacza języka migowego w kontaktach z organami administracji publicznej oraz udostępnienie im dokumentów w formie dla nich zrozumiałej. Osoba głucha w kontaktach z organami administracji publicznej, policją, strażą pożarną i strażami gminnymi będzie mogła korzystać z pomocy wyznaczonej przez siebie osoby (nie chodzi o tłumacza).

W projekcie określono także stawki tłumacza języka migowego i wysokość dofinansowania do szkoleń dla nich. Projekt przewiduje utworzenie 17-osobowej Polskiej Rady Języka Migowego. Nowe regulacje - zgodnie z założeniami - wejdą w życie od kwietnia przyszłego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH