Osoba niepełnosprawna może odliczyć od dochodu także zastrzyki

Zastrzyki lecznicze pomimo, że nie są zabiegiem rehabilitacyjnym, można odliczyć od dochodu, tak jak wydatki na leki.

Izba Skarbowa w Katowicach wyjaśniła, jak należy w ramach ulgi rehabilitacyjnej rozliczyć wydatki poniesione na iniekcje (zastrzyki) leku do oka.

W analizowanym przypadku niepełnosprawna podatniczka choruje na rzadką chorobę oczu, która nie jest w Polsce leczona lekami refundowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Choroba jest leczona odpłatnie przez podawanie (iniekcje) leku do ciała szklistego oka.

Według katowickiej izby, wydatku poniesionego na iniekcje nie można zakwalifikować jako wydatku na zabieg rehabilitacyjny, lecz jako zabieg o charakterze medycznym, innym niż rehabilitacyjny. Tym samym podatniczce nie przysługuje prawo odliczenia od dochodu wydatku na tego rodzaju zabieg - podaje Rzeczpospolita.

Katowicka izba zastrzegła jednak, że osoba niepełnosprawna może w ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczyć od dochodu wydatki poniesione na zakup leków – w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo) i jeżeli osoba ta posiada dokumenty (faktury) stwierdzające poniesienie wydatku na zakup leków. Zatem wydatki na zastrzyki jako leki pomniejszą dochód podatniczki.

Więcej na: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH