Orzekanie o zdarzeniach - wielu chętnych nie ma

- Do wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych trafi więcej skarg niż do sądu - przypuszcza Konrad Gordon, sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej w Koszalinie. Podejrzewa, że komisje mogą zostać sparaliżowane lawiną skarg pacjentów.

- Od jakiegoś czasu obserwujemy niewielki, ale systematyczny wzrost skarg. Do izb lekarskich w całej Polsce trafia ich rocznie ok. 4,5 tys. Jednakże publikacje mediów o możliwości rozpatrzenia skargi pacjenta i uzyskania odszkodowania po wniesieniu niewielkiej opłaty (złożenie wniosku to 200 zł - dop. red.) spowodowały ich przyrost.

Jak będzie rzeczywiście, przekonamy się 1 stycznia 2012 r., kiedy wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych zaczną działać.

Nie bez znaczenia jest to, że orzeczenie musi być wydane w ciągu 4 miesięcy, co jak na polskie warunki jest rekordowo szybkim terminem.

Środowisko lekarskie z dystansem odniosło się do pomysłu tworzenia komisji, bo kojarzą się one ze społecznymi komisjami z czasów socjalistycznych, które zostały zlikwidowane pod koniec lat osiemdziesiątych jako niekonstytucyjne.

Mimo oporów środowiska, przedstawiliśmy wojewodzie czterech kandydatów na członków komisji. Koledzy ze Szczecina także zgłosili czterech kandydatów.

Dla lekarza orzekanie o zdarzeniach medycznych nie będzie przyjemnym zajęciem. Nie było wielu chętnych, tym bardziej, że osoby o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu działają już w sądzie lekarskim i jako rzecznicy odpowiedzialności zawodowej.

Obawiamy się, że spraw będzie dużo i trzeba będzie kilka razy w miesiącu jeździć do Szczecina na posiedzenia. Odpłatność za pracę w komisji będzie niewielka, w granicach 120 zł. Lecz co ważniejsze, lekarz traci uposażenie w miejscu pracy.

Jeśli udział w komisji ograniczy się do jednej, dwóch wizyt w Szczecinie, to nikt nie będzie protestował. Ale jeśli częściej, to będzie problem, bo co powiedzą dyrektorzy szpitali, którzy borykają się z brakami kadrowymi?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH