Organizacje pacjenckie stają się partnerem w tworzeniu prawa Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego. Fot. PTWP/Michał Oleksy

Stowarzyszenia pacjenckie, które miały charakter stricte wolontarystyczny stają się teraz organizacjami o charakterze eksperckim, partnerem w tworzeniu prawa - mówi Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.

Jak zauważa dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, organizacje pacjencie do niedawna skupiały się na wsparciu pacjenta w chorobie, jego rodziny, na prowadzeniu pacjenta przez system. Teraz przechodzą transformację do organizacji o charakterze eksperckim. Stają się partnerem w tworzeniu prawa dla strony rządzącej i dla parlamentu.

- Bardzo cieszy, że coraz więcej organizacji pacjenckich sięga po wsparcie eksperckie. Pacjenci - liderzy organizacji inwestują w swoje kwalifikacje menedżerskie, prawnicze - mówi Gałązka- Sobotka.

Dodaje, że liderzy otaczają się ekspertami wspierającymi stowarzyszenia we właściwym rozumieniu przedkładanych przez ustawodawcę aktów prawnych i właściwej interpretacji skutków tychże aktów prawnych nie tylko z perspektywy pacjenta, ale i świadczeniodawcy.

- Organizacje pacjenckie wymagają dalszej profesjonalizacji i zwiększania kompetencji eksperckich - przekonuje dr Gałązka-Sobotka.

Wypowiedź zarejestrowana podczas XIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2017 r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH