Organizacje pacjenckie: członkowie rad NFZ z konkursu

Członkowie Rady Funduszu i Rad Oddziałów Wojewódzkich NFZ powinni być wyłaniani w konkursie oceniającym "ich wiedzę z zakresu organizacji systemu ochrony zdrowia, finansowania świadczeń zdrowotnych oraz zdrowia publicznego" - postuluje Grupa ds. zdrowia Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

To jeden z postulatów zgłoszonych przez Grupę ds. zdrowia OFOP (Grupie przewodniczy Urszula Jaworska z Fundacji Urszuli Jaworskiej) w ramach konsultacji społecznych dotyczących nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej (konsultacje na temat tzw. pakietu antykolejkowego).

”Obecnie obowiązujące kryterium posiadania uprawnień do zasiadania w radach nadzorczych jednoosobowych spółek skarbu państwa jest niewystarczające i nieadekwatne do pełnionej funkcji. NFZ nie jest jednoosobową spółką skarbu państwa, a wiedza potrzebna do efektywnej pracy w Radzie jest wiedzą z zakresu systemu ochrony zdrowia, a nie prawa spółek publicznych” - argumentują przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Zwracają uwagę, że w sytuacji, w której to już nie premier, lecz minister zdrowia ma mianować prezesa NFZ oraz dyrektorów NFZ i samodzielnie zarządzać największym publicznym budżetem w wysokości 67 mld zł niezwykle istotna staje się społeczna kontrola nad wydawaniem tych publicznych środków.

W stanowisku podkreśla się, że środowiska pacjenckie z zadowoleniem przyjęły zapis w nowelizacji ustawy o świadczeniach, który włączył do Rady NFZ przedstawiciela organizacji działających na rzecz pacjentów. Jednocześnie zwraca się uwagę, że zapis ten należy rozszerzyć o członkostwo przedstawiciela osób z niepełnosprawnością.

Więcej: www.ofop.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH