W sobotę (24 stycznia) odbyła się przed Sejmem demonstracja przeciwniczek projektu ustawy Jarosława Gowina dotyczącej in vitro, zorganizowana przez Porozumienie Kobiet 8 Marca, Stowarzyszenie Same O Sobie, Fundację MaMa, Obywatelskie Forum Kobiet, Sierpień '80, Fundację Feminoteka i Europejską Feministyczną Inicjatywę (EFI). Udział w niej wzięły m.in. przewodnicząca EFI Lilian Halls French oraz Maria Hagberg ze szwedzkiej sekcji organizacji.

- Wprowadzenie ustawy Gowina będzie katastrofą dla kobiet, ich partnerów i dla polskiej implantologii. Będzie ciosem w demokrację i państwo prawa - uważa Małgorzata Danicka z Porozumienia Kobiet 8 Marca. Według niej, projekt ustawy został przygotowany bez konsultacji społecznych i oceny skutków jej wprowadzenia, jest też niezgodny z Europejską Konwencją Bioetyczną, więc zablokuje możliwość ratyfikacji tego dokumentu przez Polskę.

- Kiedy dowiedzieliśmy się w Szwecji o tzw. projekcie Gowina, zrozumiałam, że jest to kolejny atak na prawa kobiet, za którym po raz kolejny stoi Kościół katolicki i jego agresywna postawa. Jest to kolejne zagrożenie równości praw kobiet w społeczeństwie - powiedziała podczas demonstracji Maria Hagberg.

Według protestujących, zakaz mrożenia zarodków oznacza dla kobiet konieczność kilkakrotnego przechodzenia przez bolesną i uciążliwą terapię hormonalną, a zakaz diagnostyki preimplantacyjnej to rezygnacja z nowoczesnej metody pozwalającej ograniczyć liczbę poronień i poważnych uszkodzeń płodu, a tym samym zredukować liczbę późniejszych aborcji.

Jarosław Gowin powiedział w sobotę radiowej Trójce, że broni swojego projektu, bo rozwiązania są naprawdę kompromisowe w świetle części propozycji posłów, żeby w ogóle zakazać in vitro, i w świetle propozycji środowisk lewicowych propagujących in vitro dla każdego.

- Mnie nie chodzi o żadne abstrakcyjne idee, mnie chodzi o to, by uratować rocznie tysiące istnień ludzkich - oświadczył poseł Gowin.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH