Zapłodnienia pozaustrojowe in vitro są nierozłącznie związane z niszczeniem istot ludzkich - oświadczyły katolickie organizacje prorodzinne.

Organizacje przypominają w oświadczeniu, że w ramach in vitro sztucznie, poprzez kurację hormonalną, przyspiesza się dojrzewanie od kilku do kilkunastu żeńskich komórek jajowych, pobiera się je i w probówce zapładnia męskimi gametami.

- Zazwyczaj poczętych zostaje kilka, a nawet kilkanaście istot ludzkich; następnie dokonuje się ich selekcji. Poczęte dzieci wykazujące wady zabija się, a jedną lub kilka wybranych istot ludzkich transferuje się do łona matki celem umożliwienia im dalszego rozwoju i urodzenia - czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem organizacji, mimo ukierunkowania na osiągnięcie szlachetnego celu, jakim jest poczęcie i narodzenie dziecka, in vitro jest głęboko nieetyczne i sprzeczne z polskim prawem

- Nadliczbowe poczęte embriony ludzkie zamraża się dla ich ewentualnego, późniejszego wykorzystania. Należy tu podkreślić, że większość poczynanych w czasie procedury in vitro istot ludzkich ginie podczas selekcji, transferu, zamrażania i odmrażania - zaznaczają.

Według nich, zapłodnienia in vitro naruszają godność ludzką rodziców oraz poczętego dziecka. Są także niezgodne z trzema artykułami konstytucji, mówiącymi o przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka oraz o prawnej ochronie życia, a także stanowią naruszenie Kodeksu karnego.

- Trzeba też podkreślić, że procedura in vitro nie jest procedurą leczniczą - nie leczy przecież niepłodności ale jest techniką medyczną, związaną nierozłącznie z niszczeniem istot ludzkich. Co więcej jest często niebezpieczna dla zdrowia, a niekiedy nawet życia kobiet, które się jej poddają a także powoduje istotny wzrost wad wrodzonych wśród rodzących się dzieci - podkreślono w oświadczeniu.

Organizacje katolickie zaznaczają, że alternatywą dla sztucznych zapłodnień powinna być „bardzo skuteczna metoda prawdziwego leczenia niepłodności znaną pod nazwą naprotechnology".

Oświadczenie podpisali przedstawiciele Związku Rodzin Dużych Trzy+, Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, Polskiego Stowarzyszenia Obrony Życia Człowieka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH