Sejmowa Komisja Zdrowia pracowała dziś (17 września) nad rządowym projektem ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych.Ostatecznie zdecydowano się na powołanie podkomisji, która pochyli się nad rządowymi propozycjami.

Ustawa zakłada realizację programu nadzoru epidemiologicznego, obejmującego szerokie badania (wraz z oceną aktualnej sytuacji), monitorowanie zachorowalności i umieralności z powodu zakażeń, a także kompleksową realizację profilaktyki oraz nowoczesnej diagnostyki i terapii. W projekcie uwzględniono również zmiany w sposobie prowadzenia systemu rejestracji zakażeń i zachorowań na choroby zakaźne.

Wiceprzewodnicząca komisji zdrowia Elżbieta Streker-Dembińska (Lewica), pytała, w jaki sposób projektodawcy będą obligować szpitale przekształcone w spółki kapitałowe do prowadzenia rejestru chorób i utrzymywania oddziałów zakaźnych.

- Ich prowadzenie jest nieopłacalne, są coraz częściej likwidowane, spółki nie będą nimi zainteresowane - podkreślała posłanka.

Podobnego zdania byli także posłowie PiS, m.in. przewodniczący komisji zdrowia Bolesław Piecha, ktory ocenił, że przekształcenie szpitali może doprowadzić do likwidacji oddziałów zakaźnych, ponieważ nikt nie będzie mógł narzucić władzom spółki ich prowadzenia lub utrzymywania w gotowości na wypadek zagrożeń.

Zdaniem Andrzeja Sośnierza (PiS), brakuje też regulacji dotyczących finansowania oddziałów zakaźnych w szpitalach-spółkach.

Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła, który reprezentował resort zdrowia, podkreślał, że obecnie specjalne oddziały zakaźne zlokalizowane są w 30 szpitalach. Wyjaśnił, że po przekształceniu szpitali, minister zdrowia będzie zawierał umowy na ich prowadzenie i utrzymywanie w gotowości z właścicielami powstałych spółek.

Autorzy projektu dotyczącego chorób zakaźnych podkreślają, że w ostatnich latach sytuacja epidemiologiczna w Polsce i na świecie staje się coraz trudniejsza ze względu na zwiększające się zagrożenia nowymi i powracającymi zakażeniami i chorobami, przeciwko którym nie ma skutecznych leków ani szczepionek. Choroby mogą być przeniesione do Polski z odległych geograficznie regionów świata lub rozprzestrzenione w drodze aktów terroru z użyciem czynników biologicznych.

Realizacja przepisów nowej ustawy ma pozwolić na koordynację działań służb sanitarnych, organów administracji publicznej odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz podmiotów realizujących świadczenia zdrowotne, mających na celu zapobieganie, wczesne wykrywanie ognisk zachorowań i ograniczanie rozprzestrzeniania się epidemii.

Umożliwi także racjonalizację i standaryzację diagnostyki laboratoryjnej do celów nadzoru epidemiologicznego oraz wprowadzi, jako obowiązujące w szpitalach, prowadzenie monitorowania zakażeń i stosowanie procedur zapobiegających ich występowaniu. W ocenie resortu zdrowia, powinno to sprzyjać ograniczeniu częstości występowania zakażeń w szpitalach, a tym samym zmniejszeniu zagrożeń z nimi związanych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH