Opole: wpłynął pozew o odszkodowanie przeciw szpitalowi

Do Sądu Okręgowego w Opolu wpłynął pozew o odszkodowanie przeciw opolskiemu szpitalowi położniczemu. Sprawa dotyczy porodu bliźniaczek olimpijczyka z Londynu, sztangisty Bartłomieja Bonka. Jedna z dziewczynek urodziła się z poważnym niedotlenieniem mózgu.

Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego Sądu Okręgowego w Opolu powiedziała, że pozew przeciwko Samodzielnemu Specjalistycznemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu wpłynął do wydziału cywilnego sądu.

Rodzina sztangisty, brązowego medalisty z Londynu Bartłomieja Bonka, domaga się odszkodowania za błędy lekarzy, w wyniku których jedna z ich córek bliźniaczek urodziła się z poważnym niedotlenieniem mózgu.

Bonk nie chciał zdradzać kwoty, o jaką wnioskowała rodzina. Także sąd nie chciał jej ujawniać na obecnym etapie sprawy.

Poród córek-bliźniaczek Bartłomieja Bonka odbył się w listopadzie 2012 r. w Samodzielnym Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu. Pierwsza z dziewczynek przyszła na świat w dobrym stanie, druga - po 45 minutach - w złym, z ostrym niedotlenieniem mózgu. Powołana przez szpital wewnętrzna komisja uznała, że prowadzący poród lekarze popełnili błędy polegające m.in. na niepodjęciu decyzji o cesarskim cięciu. Dyrekcja szpitala złożyła w tej sprawie doniesienie do prokuratury, a dwóch lekarzy straciło stanowiska.

Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego opolskiego sądu poinformowała, że w opolskim sądzie okręgowym jest 20 spraw o odszkodowanie i zadośćuczynienie skierowanych przeciw placówkom służby zdrowia. 18 dotyczy placówek publicznej służby zdrowia, a dwie niepublicznej.

W tym roku, oprócz sprawy skierowanej przez rodzinę Bartłomieja Bonka, do sądu w Opolu trafiły dwa inne pozwy.

Pacjenci mogą też składać wnioski o odszkodowania do wojewódzkich komisji orzekających o zdarzeniach medycznych. Jak podał PAP rzecznik wojewody opolskiego Jacek Szopiński, w tym roku do opolskiej komisji złożono pięć takich wniosków.

Rzecznik dodał, że ustawowo rozpatrywanie wniosku trwa do czterech miesięcy, a wnioskodawcy starają się o kwoty od 30 do 300 tys. zł. Najwięcej wniosków, które trafiają do opolskiej komisji, opiewa na kwoty w przedziale od 80 do 100 tys. złotych.

Jak poinformował, od początku funkcjonowania komisji, czyli od 2012 r., trafiło do niej 25 wniosków, z czego 11 zostało zwróconych wnioskodawcom ze względu na braki formalne - dotyczyły one np. zdarzeń sprzed 1 stycznia 2012 lub brakowało w nich dowodów uprawdopodobniających okoliczności opisanych zdarzeń medycznych. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH