Opole: Sąd Okręgowy nakazał powtórzyć proces lekarzy

Sąd Okręgowy w Opolu nakazał w środę (27 marca) powtórzyć proces dwóch lekarzy, oskarżonych o postawienie złej diagnozy i narażenie na utratę życia lub doznanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pięcioletniego chłopca.

We wrześniu 2009 r., po pierwszym procesie, sąd w Nysie uznał obydwu oskarżonych lekarzy za winnych i skazał ich na kary więzienia w zawieszeniu oraz grzywny. Po apelacji Sąd Okręgowy w Opolu w styczniu 2010 r. uchylił ten wyrok.

Jak poinformowała PAP Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego opolskiego sądu, orzekający stwierdzili w środę (27 marca), że niesłusznie oddalono w trakcie poprzedniego, drugiego już w tej sprawie, procesu, wnioski o przesłuchanie biegłych.

- Sąd uznał, że w przypadku gdy były dwie opinie biegłych krańcowo odmienne, należało wezwać ich i przesłuchać, rozstrzygając w ten sposób wątpliwości. Tymczasem nyski sąd tego nie zrobił, w związku z czym - zdaniem sądu odwoławczego - wyrok zapadł przedwcześnie - wyjaśniła Kosowska-Korniak.

W czerwcu 2004 r. mieszkanka podnyskiej miejscowości zgłosiła się do Szpitala Miejskiego w Nysie z niespełna pięcioletnim synem, który wymiotował i gorączkował. Dziecko miało kilka tygodni wcześniej wycinany wyrostek, a potem przeszło świnkę. Z akt sprawy wynika, że kobieta trafiła do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, skąd lekarz, zapisując leki, odesłał ją z synem do domu.

W drodze do domu dziecko czuło się bardzo źle, więc matka wróciła do szpitala. Tam chłopca zostawiono na obserwacji. Lekarze podejrzewali zapalenie trzustki, potem świnkowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.

W związku z tym dziecko w stanie ciężkim, nieprzytomne, z zapaleniem mózgu i opon mózgowych przewieziono na OIOM do Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu. Po kilku dniach zostało przeniesione do Kliniki Chorób Zakaźnych Dzieci we Wrocławiu. Matka skarży się, że dziecko zostało źle zdiagnozowane.

W trakcie procesu w tej sprawie zasięgnięto opinii biegłych z Łodzi i Katowic. Ci ostatni uznali, że postępowanie lekarzy było prawidłowe i adekwatne do zmieniającego się stanu pacjenta. Nie dopatrzyli się zaniechań czy błędów lekarskich, uznając, że stan chorego pięciolatka wynikał z samoistnego rozwoju choroby. Tej opinii dał wiarę sąd, który odrzucił opinię biegłych z Łodzi, którzy byli odmiennego zdania i dopatrzyli się błędów oskarżonych.

Sąd uznał wówczas, że opinia łódzkich ekspertów jest "nieprzekonująca" i "zawiera liczne mankamenty", np. jest niepełna, momentami lakoniczna czy nieprecyzyjna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH