Opinie o lekarzach w internecie. Serwis odpowiada: to element społecznej kontroli

Serwis internetowy umożliwiający użytkownikom zamieszczanie opinii i komentarzy dotyczących lekarzy jest jednym z narzędzi, za pomocą którego pacjenci mogą wykonywać społeczną kontrolę nad ich pracą - przekonuje wydawca serwisu znanylekarz.pl, odpowiadając w liście do redakcji portalu rynekzdrowia.pl na uwagi samorządu lekarskiego dotyczące wykorzystywania wrażliwych danych lekarzy.

W tekście pt. Dane lekarzy "w sieci": czy wszystko odbywa się zgodnie z prawem? przypomnieliśmy, że prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zwrócił się w czerwcu br. do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych ze skargą na niezgodne z ustawą o ochronie danych osobowych działania administratorów serwisów internetowych.

W jego ocenie są one niezgodne z prawem i naruszają dobre imię lekarzy. GIODO wciąż jeszcze nie zajął stanowiska w tej sprawie. W treści tekstu przytoczyliśmy również opinie innych lekarzy oraz prawnika.

Czytaj. Dane lekarzy "w sieci": czy wszystko odbywa się zgodnie z prawem?

Poniżej publikujemy obszerne fragmenty pisma, które po ukazaniu się tekstu nadesłał do redakcji Mariusz Gralewski, prezes zarządu Znany Lekarz Sp. z o.o, spółki będącej wydawcą serwisu znanylekarz.pl. Przedstawia w nim stanowisko wydawcy serwisu dotyczące ochrony danych osobowych lekarzy.

(...) Spółka ZnanyLekarz.pl stoi na stanowisku, że pozyskanie zgody na przetwarzanie danych osobowych nie jest jedyną przesłanką pozwalającą na przetwarzanie danych osobowych Lekarza. Dane Lekarza przetwarzane są przez ZnanyLekarz.pl, w zależności od każdego przypadku, na podstawie dyspozycji wynikającej z art. 23 ust 1 punkt 3 UODO tzn. dane osobowe Lekarza przetwarzane są w celu poprawnego wykonania umowy zawartej między Spółką a danym Lekarzem, bądź na podstawie art. 23 ust 1 punkt 5 UODO tzn. dane osobowe Lekarza przetwarzane są dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez spółkę. Cel, o którym mowa, to umożliwienie wymiany opinii pacjentów na temat praktyki, którą wykonują Lekarze.

(…) ZnanyLekarz.pl umożliwia pacjentom zamieszczanie opinii na temat działalności lekarzy (o ile są ona zgodne z regulaminem), ale nie oferuje i nigdy nie oferował możliwości odpłatnego usunięcia (ani dodania) opinii z profilu Lekarza. Każda, zgodna z regulaminem serwisu, opinia jest publikowana niezależnie od tego czy Lekarz, którego ona dotyczy, jest klientem serwisu ZnanyLekarz.pl (korzysta z płatnego profilu lub jakichkolwiek usług dodatkowych) czy też nie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH