Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami żądają  podwyżki renty socjalnej Protestujący zwrócili uwagę, że wszystkie rządy w ciągu ostatnich 11 lat obiecały podnieść kwotę zasiłku pielęgnacyjnego Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Podwyższenie kwoty renty socjalnej oraz zasiłku pielęgnacyjnego - to główne postulaty rodziców oraz opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy protestowali w czwartek przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Demonstrację zorganizowało środowisko rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych (RON). Protestujący trzymali w ręku transparenty z hasłami: "Głodowe renty", "Rehabilitacja społeczna to fikcja", "Renta socjalna powyżej minimum socjalnego - wstyd".

Iwona Hartwich, opiekująca się chorym synem, powiedziała dziennikarzom, że zebrane pod KPRM osoby protestują przeciwko "głodowym świadczeniom". Wyjaśniała, że chodzi m.in. o zasiłek pielęgnacyjny i rentę socjalną. - Przyjechaliśmy w imieniu naszych niesamodzielnych dzieci - mówiła.

Zaznaczyła, że należy podnieść kwotę zasiłku pielęgnacyjnego, co najmniej do 500 zł na rękę. - Nikt u nas w kraju nie chce łożyć na osoby niepełnosprawne. Inne państwa UE nie mają takiego problemu z osobami niepełnosprawnymi, jaki my mamy - oświadczyła.

Hartwich zwróciła uwagę, że pieniądze są niezbędne na rehabilitację osób niepełnosprawnych. -  Godzina rehabilitacji to średnio koszt 100 zł - podkreśliła.

Maria Królikowska (RON) zwróciła uwagę, że wszystkie rządy w ciągu ostatnich 11 lat obiecały podnieść kwotę zasiłku pielęgnacyjnego. - Tymczasem cały czas jest ona taka sama. My chcemy urealnienia tej kwoty, skoro państwo stać na dawanie 500 zł bogatym rodzinom, to dlaczego nie stać państwa o zadbanie o osoby niesamodzielne, niepełnosprawne - mówiła.

Jak zaznaczyła, wysokość zasiłku powinna zależeć od stopnia niesamodzielności osoby niepełnosprawnej. - Te osoby, które wymagają całkowitej opieki, powinny dostać nie 500 zł, a nawet 1 tys. zł - powiedziała Królikowska. Dodała, że również wysokość renty socjalnej powinna zależeć od stopnia samodzielności. - Dla tych, którzy nie mogą pracować, renta powinna wynosić tyle, ile najniższa krajowa - oceniła.

Protestujący złożyli w KPRM petycję. "Po dwóch latach rządów PiS społeczeństwo otrzymało kosztowne programy, których beneficjentami może stać się jedynie nikła cześć środowiska dorosłych, niesamodzielnych osób niepełnosprawnych" - czytamy w niej.

Podkreślono też m.in., że renta socjalna skazuje niesamodzielne osoby niepełnosprawne na ubóstwo oraz "konieczność zabiegania o pomoc z zewnątrz, w efekcie przenosi ich niesamodzielność wynikającą z niepełnosprawności, na sferę ekonomiczną". RON domaga się także corocznej waloryzacji zasiłku pielęgnacyjnego i renty socjalnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH