Olsztyn: wyrok za nielegalne składowanie odpadów medycznych

Na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata skazał 12 stycznia Sąd Okręgowy w Olsztynie b. wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska Sławomira R. W procesie dotyczącym nielegalnego składowania odpadów medycznych pod Szczytnem skazano też pięć innych osób.

Główny oskarżony w tej sprawie, obywatel Węgier Istvan K, który organizował cały proceder, został skazany na dwa lata i cztery miesiące pozbawienia wolności.

Istvan K. był właścicielem firmy, która odbierała ze szpitali w całym kraju odpady medyczne i miała je utylizować. Wielokrotnie, zamiast do spalarni, przywożono je jednak na – kupioną w tym celu przez Istvana K. – 3,5-hektarową działkę w mazurskich Narajtach. Tutaj odpady były składowane, palone na wolnym powietrzu albo zakopywane.

W 1993 r. – gdy sprawa wyszła na jaw – policja oceniała, że na działce i w budynkach gospodarczych znajduje się około 60 ton odpadów: zużytych strzykawek, igieł, ampułek, bandaży, leków i nieustalonego pochodzenia chemikaliów.

Według sędzi Agnieszki Śmiecińskiej, która ogłosiła wyrok, motywem działania Istvana K. był zysk polegający na zaoszczędzeniu opłat za legalną utylizację; oskarżony miał świadomość łamania prawa i zagrożeń, jakie mogą powodować odpady medyczne. – Liczył, że będzie bezkarny dzięki  licznym koneksjom – powiedziała sędzia.

Na półtora roku pozbawienia wolności, w zawieszeniu na 3 lata, skazano ówczesnego wojewódzkiego inspektora ochrony środowisk Sławomira R. Sąd zakazał mu także przez 3 lata pełnienia funkcji kierowniczych w administracji, związanych z ochroną środowiska.

Uznano go winnym przekroczenia kompetencji oraz niedopełnienie obowiązków. W ocenie sądu, wbrew służbowym obowiązkom nie kontrolował obrotu odpadami medycznymi. Gdy policja wykryła składowisko, Sławomir R, bezprawnie wystawił Istvanowi K. dokument nakazujący spółce komunalnej usunięcie niebezpiecznych substancji z prywatnej posesji. Wkrótce potem odkupił działkę od Istvana K.

Na kary od pół do półtora roku pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem wykonania kary, skazano cztery osoby pomagające w procederze – nadzorcę działki w Narajtach, kierowców i przedstawiciela spalarni, wystawiającego fałszywe dokumenty o przyjęciu odpadów do utylizacji.

Odpady medyczne są nadal zakopane w ziemi na działce w Narajtach.

Proces trwał blisko 8 lat. Wydany 12 stycznia wyrok nie jest prawomocny. Sławomir R. zapowiedział, że złoży apelację.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH