Olsztyn: skutki niedopełnienia formalności

Była ordynator Oddziału Chemioterapii ZOZ MSWiA w Olsztynie ma zapłacić szpitalowi prawie 10 tys. odszkodowania, gdyż nie dopełniła formalności.

Dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld musi własnej kieszeni zapłacić szpitalowi  9369 zł.

Pacjenci byli leczeni chemioterapią niestandardową, za którą NFZ odmówił szpitalowi refundacji, ponieważ lekarka nie sporządziła na czas stosownej dokumentacji i nie uzyskała na leczenie wcześniejszej zgody Funduszu.

Lecznica wytoczyła sprawę lekarce i zażądała od niej 90 tys. zł. Sąd obniżył żądaną kwotę odszkodowania do 9369 zł. Wyrok w tej sprawie zapadł przed Sądem Okręgowym w Olsztynie jeszcze w październiku, ale strony otrzymały jego pisemne uzasadnienie dopiero teraz. Orzeczenie nie jest prawomocne, ale lekarka zapowiedziała, że będzie się odwoływać od wyroku.

Szpital wytoczył lekarce sprawę o odszkodowanie za to, że wbrew procedurom bez wymaganej zgody NFZ wydawała pacjentom leki w ramach tak zwanej chemioterapii niestandardowej. Szpital ocenił, że pani doktor umyślnie spowodowała szkodę, a to ona, jako ordynator, powinna troszczyć się w sposób szczególny o mienie zakładu pracy.

Przewodniczący składu sędziowskiego sędzia Bohdan Bieniek napisał w uzasadnieniu wyroku, nezprawne nie jest samo leczenie, lecz jego rozpoczęcie bez zachowania wymaganego wystąpienia z wnioskiem o zgodę do NFZ czy też zaniechanie sprawdzenia, czy taka zgoda została udzielona. Sędzia wyjaśnił, że jeśli nawet w ocenie lekarza leczony przypadek był na tyle skomplikowany, że wymagał natychmiastowego leczenia, to po podaniu leku bez zgody NFZ, powinien on rozpocząć starania o uzyskanie takiej zgody.

Do zachowania szczególnych procedur, zdaniem sądu, powinien obligować sam zwrot „niestandardowa”.

Sąd obniżył żądaną przez szpital kwotę odszkodowania ze względu na to, że konieczne wnioski oprócz pani doktor powinni wypełniać także inni lekarze leczący niestandardową chemioterapią pacjentów, a nie tylko sama ordynator. Wziął też pod uwagę fakt, że lekarka leczyła pacjentów chorych na nowotwory, gdzie szybka i trafna pomoc jest w stanie ułatwić przezwyciężenie choroby. Sąd uznał, że lekarka była mocno obciążona pracą, ponieważ przyjmowała najwięcej pacjentów ze wszystkich lekarzy i konsultowała najtrudniejsze przypadki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH