Olsztyn: sąd ponownie zajmie się sprawą b. dyrektor szpitala wojewódzkiego Fot. archiwum

Sąd rejonowy w Olsztynie ponownie zajmie się sprawą b. dyrektor szpitala wojewódzkiego w Olsztynie Bożeny M. oskarżonej o korupcję. Sąd okręgowy rozpatrując apelację zarówno prokuratury jak i obrońcy uchylił częściowo wyrok uniewinniający wobec b. dyrektor.

Bożena M. została skazana rok temu przez sąd I instancji za korupcję na karę więzienia w zawieszeniu.

Jest ona oskarżona o to, że piastując stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, zażądała od jednej z firm farmaceutycznych, która wygrała w jej szpitalu przetarg na dostawę sprzętu medycznego, opłacenia wyjazdu do USA i pobytu na wyspie Aruba.

Według prokuratury miała żądać opłacenia przez firmy farmaceutyczne dwukrotnych pobytów w hotelach w Sopocie. Odpowiadała także za żądanie zakupów kwiatów, kosmetyków, alkoholu czy opłacenia składki członkowskiej w Warmińsko-Mazurskim Klubie Biznesu za szpital.

W sumie prokuratura postawiła jej 8 zarzutów korupcyjnych, sąd rejonowy w Olsztynie uznał ją w grudniu 2014 r. winną 3 zarzucanych czynów; od pozostałych uniewinnił. Sąd skazując ją na karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat uznał, że Bożena M. przyjęła korzyść osobistą w postaci opłacenia przez firmę farmaceutyczną przelotu do USA i wiążącym się z tym pobytem wypoczynkowym na wyspie Aruba.

Sąd uznał także, że Bożena M. ponosi odpowiedzialność karną za to, że zażądała od firm farmaceutycznych opłacenia jej pobytów w dwóch hotelach w Sopocie. Pojechała tam z rodziną, a czas jej pobytu zbiegł się akurat z długimi czerwcowymi weekendami.

Sąd rejonowy uwolnił oskarżoną od zarzutów przyjęcia łapówki czy zakupu kosmetyków. Uznał bowiem, że zeznania współoskarżonych są pomówieniami wobec b. dyrektor i są niewiarygodne. Natomiast - jak podkreślił sąd rejonowy - innych zarzutów dotyczących kupowania przez przedstawicieli firm farmaceutycznych alkoholu czy kwiatów oraz opłacenia składki członkowskiej za szpital w klubie biznesu nie można zakwalifikować jako korzyści majątkowych odniesionej osobiście przez Bożenę M.

Apelacje od wyroku sądu I instancji złożyła prokuratura jak i obrońca oskarżonej.

W piątek (27 listopada) sąd okręgowy w Olsztynie po rozpatrzeniu odwołań stron utrzymał w mocy wyrok i karę więzienia w zawieszeniu za przyjęcie korzyści majątkowej w postaci wyjazdu do USA i na wyspę Aruba. Utrzymał także wyrok uniewinniający od zarzutów przyjęcia łapówki w postaci 50 tys. zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH