Olsztyn: sąd odroczył wydanie wyroku ws. byłej dyrektor szpitala

Sąd Re­jo­no­wy w Olsz­ty­nie od­ro­czył wy­da­nie wy­ro­ku ws. byłej dy­rek­tor Wo­je­wódz­kie­go Szpi­ta­la Bo­że­ny M., oskar­żo­nej o ko­rup­cję. Sąd chce uprze­dzić stro­ny o moż­li­wo­ści zmia­ny kwa­li­fi­ka­cji praw­nej czy­nów z aktu oskar­że­nia - po­da­ła sę­dzia Anna Pa­łasz.

Po wysłuchaniu mów stron i przeanalizowaniu sprawy, sąd zdecydował o wznowieniu przewodu sądowego, chce uprzedzić strony o możliwości zmiany kwalifikacji prawnej czynów. Wyrok nie zostanie dziś ogłoszony - podkreśliła sędzia. Sąd wyznaczył kolejny termin sprawy na 10 września, na który wezwie oskarżoną.

Tydzień temu sąd zakończył wysłuchanie mów końcowych stron. Prokurator Krzysztof Stodolny zażądał dla byłej dyrektor kary 5 lat pozbawienia wolności. Chce także, by sąd wymierzył jej karę grzywny wynoszącą 45 tys. zł oraz zakazał jej przez 5 lat sprawowania funkcji kierowniczych w instytucjach, które dysponują środkami publicznymi.

Obrońca oskarżonej mec. Wojciech Wrzecionkowski wnosił o uniewinnienie. Podkreślał przed sądem, że Bożena M. jako dobry menadżer dbała o finanse szpitala i nie uszczuplała jego budżetu, nie opłacając z kasy placówki np. hoteli podczas wyjazdów szkoleniowych; koszty te pokrywali sponsorzy. Przekonywał sąd, że była dyrektor przyjmowała podarunki od sponsorów, np. w postaci alkoholu, ale nie na swoje potrzeby, tylko po to, by częstować nim zagraniczne delegacje czy gości odwiedzających szpital.

To drugi proces Bożeny M. Pierwszy wyrok, w którym Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał dyrektor na karę 3 lat i 4 miesięcy więzienia, uchylił olsztyński sąd okręgowy. Powodem było to, że sąd rejonowy przed ogłoszeniem wyroku nie poprzedził tego przerwą i naradą, ale od razu po mowach stron przystąpił do publikacji orzeczenia.

Bożena M. jest oskarżona o to, że piastując stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, zażądała od jednej z firm farmaceutycznych, która wygrała w jej szpitalu przetarg na dostawę sprzętu medycznego, opłacenia wyjazdu do USA.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH