Olsztyn: sąd oddalił skargę na zamknięcie sklepu z dopalaczami

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę właściciela jednego ze sklepów z dopalaczami na zaplombowanie i zamknięcie lokalu przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w październiku 2010 roku.

W ocenie olsztyńskiego sądu, skarga była bezzasadna gdyż Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olsztynie działał zgodnie z prawem, wykonując decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego, którą przekazał właścicielowi sklepu.

Orzeczenie nie jest prawomocne. Zainteresowanemu przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie Janusz Dzisko powiedział, że orzeczenie olsztyńskiego sądu jest zgodne z jego oczekiwaniami. Dodał, że właściciele zamkniętych w październiku ubiegłym roku sklepów dopalaczami otrzymali informacje, że mogą wystąpić o ponowną kontrolę. Jeśli w pomieszczeniach nie będzie dopalaczy, to plomby zostaną zdjęte, a pomieszczenia zwolnione na inną działalność handlową.

Olsztyński sąd oceniał wyłącznie zgodność z prawem samej czynności zamknięcia lokalu z dopalaczami, nie zajmował się merytoryczną oceną zasadności decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego.

Postępowanie w sprawie podważenia decyzji GIS toczy się odrębnie. Właściciel sklepu w Olsztynie złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie tej decyzji i do końca stycznia ma otrzymać odpowiedź od Głównego Inspektora Sanitarnego. Dopiero wówczas – kiedy wyczerpie drogę odwoławczą – będzie mógł domagać się jej unieważnienia przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie.

Do ogólnopolskiej akcji przeciwko sklepom z dopalaczami doszło na początku października 2010 roku. Na podstawie decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego, wydanej na polecenie minister zdrowia Ewy Kopacz, sanepid w asyście policji zamknął wówczas 1378 takich sklepów. W ocenie służb sanitarnych, te produkty stanowiły zagrożenie dla zdrowia i życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH