Olsztyn: prokuratura oskarżyła lekarza pogotowia

O spowodowanie niebezpieczeństwa utraty życia pacjenta przez niefachowo prowadzoną reanimację prokuratura w Olsztynie oskarżyła lekarza pogotowia Wojciecha D.

Według prokuratury Wojciech D. wydał podległej mu załodze karetki polecenie siedmiokrotnego użycia defibrylatora, mimo że zachowana była praca serca chorego. Pacjent, 38-letni mężczyzna, zmarł po przywiezieniu do szpitala.

Jak poinformował w czwartek (18 listopada) rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, Mieczysław Orzechowski do tragedii doszło w listopadzie 2009 r. we wsi Różnowo. Lekarz karetki wezwanej do pacjenta z objawami zawału mięśnia sercowego – mimo protestów pielęgniarki – nakazał podległemu personelowi zastosowanie defibrylatora.

Zawiadomienie o przestępstwie złożył lekarz z polikliniki w Olsztynie, do której przywieziono nieprzytomnego pacjenta. Mimo prób reanimacji, chorego nie udało się uratować.

Powołany przez prokuraturę biegły z Akademii Medycznej w Białymstoku potwierdził, że użycie defibrylatora w czasie, gdy EKG wykazywało pracę serca, było rażącym błędem lekarskim.

– Biegły uznał jednak, że nie jest możliwe stwierdzenie związku między błędnym postępowaniem lekarza pogotowia a śmiercią pacjenta. Nawet przy właściwej reanimacji w przypadku zawału mogło dojść do zgonu – powiedział prokurator Orzechowski.

Dlatego prokuratura oskarżyła Wojciecha D. o spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa utraty życia. W akcie oskarżenia znalazł się wniosek o wydanie wyroku bez przeprowadzenia rozprawy sądowej, ponieważ oskarżony, w uzgodnieniu z prokuratorem, zgodził się dobrowolnie poddać karze.

Według Orzechowskiego, w grę wchodzi pozbawienie wolności z warunkowym zawieszeniem i zakaz wykonywania zawodu lekarza na okres roku.

W czwartek (18 listopada) prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego w Olsztynie akt oskarżenia w tej sprawie. Poinformowała też, że podczas śledztwa biegli zakwestionowali wiele innych przypadków działań tego samego lekarza w czasie akcji ratowniczych pogotowia. Zostały one wyłączone do odrębnego postępowania prokuratorskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH