Olsztyn: powstanie zakład medycyny sądowej? W Olsztynie na opinię biegłych sądowych czeka się latami

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie planuje stworzenie zakładu medycyny sądowej.

Działający w Olsztynie Zakład Ekspertyz Sądowych, w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na opinie biegłych sądowych w sprawach dotyczących  błędów medycznych, często potrzebuje kilku lat na wydanie ekspertyzy. W olsztyńskiej Prokuraturze Okręgowej leży 20 spraw.

Jak przyznaje Janusz Przybyłek, szef  Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, sprawy o błędy medyczne są skomplikowane i wymagają opinii lekarzy kilku specjalności z dużym doświadczeniem. Prokuratura zwraca się więc o ekspertyzy do zakładów medycyny sądowej, działających w akademiach medycznych w Białymstoku, Łodzi czy Gdańsku. Te realizują jednak zlecenia zewnętrzne dopiero po wykonaniu ekspertyz dla własnych prokuratur okręgowych. Na opinię w efekcie trzeba czekać nawet do dwóch lat.

Być może skróci się czas oczekiwania w Olsztynie, ponieważ uniwersytet zapowiedział, że utworzy zakład medycyny sądowej na wydziale nauk medycznych. Na to potrzeba jednak około 5 mln zł. Uczelnia wysłała już do Ministerstwa Zdrowia wniosek o pieniądze. Szuka także pracownika z tytułem profesora lub doktora habilitowanego i uprawnieniami do przeprowadzania prokuratorskiej sekcji zwłok. Bo, jak mówi prof. Mariusz Majewski, prodziekan wydziału nauk medycznych ds. nauki, bez takiej osoby, zakład nie może istnieć.

Tymczasem liczba spraw sądowych o błędy medyczne, wytaczanych zarówno lekarzom, jak i pielęgniarkom, z roku na rok rośnie w całym kraju. Elżbieta Buczkowska, prezes Naczelnej Izby pielęgniarek i Położnych (NIPiP) przyznaje, że do sądu II instancji wpływa rocznie kilkaset wniosków tylko w sprawie pielęgniarek, którym zarzuca się popełnienie błędu w sztuce. Kilkunastu procentom spraw nadaje się dalszy bieg.

Jolanta Budzowska, radca prawny z Krakowa, specjalizująca się w roszczeniach odszkodowawczych, związanych z błędami medycznymi, powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl, że przybywa spraw sądowych, bo rośnie świadomość prawna pacjentów. Coraz więcej spraw kończy się przy tym zasądzeniem wysokiego odszkodowania pacjentom jako zadośćuczynienia za błędy medyczne. A pacjenci już nie występują o odszkodowanie tylko dlatego, że są niezadowoleni z usługi. Mają na ogół dobrze udokumentowane okoliczności, z którymi wiążą szkodę i pełne ekspertyzy zdarzeń.  

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH