Podczas procesu olsztyńskiej radnej i b. dyrektor szpitala wojewódzkiego w Olsztynie Bożeny M. szef firmy farmaceutycznej zeznał przed sądem, że by wkupić się w łaski oskarżonej, m.in. fundował kwiaty do jej gabinetu oraz bukiety dla ważnych gości, w tym biskupa.

Przesłuchiwany w środę (8 kwietnia) przed olsztyńskim sądem świadek zajmował się dystrybucją w Polsce sprzętu do przeprowadzania dializ wątrobowych. Przyznał, że w olsztyńskim szpitalu takich zabiegów nie wykonywano, ponieważ oskarżona dyrektor popadła w osobisty konflikt z dyrektorem oddziału, na którym stał sprzęt do dializ.

- Konflikt ten wynikał z tego, że to ordynator załatwił tę aparaturę, a dyrektor M. na spotkaniu z VIP-ami u marszałka przypisała sobie pozyskanie tego sprzętu. Ordynator się za to obraził i przestał robić dializy wątrobowe - mówił świadek Marek N.

Dodał, że był zainteresowany wykonywaniem takich zabiegów w olsztyńskim szpitalu, dlatego wielokrotnie próbował umawiać się w tej sprawie na spotkanie z dyrektorką. Ta odmawiała dopóty, dopóki - na prośbę dyrektor - nie opłacił za szpital ponad 3 tys zł. składki za członkostwo w Warmińsko-Mazurskim Klubie Biznesu.

Marek N. został już prawomocnie skazany za korumpowanie przedstawicieli służby zdrowia w innym procesie.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie oskarżyła Bożenę M., że w zamian za pozytywne rozstrzygnięcie przetargów b. dyrektor szpitala przyjęła co najmniej 50 tys. zł łapówek oraz kosmetyki o wartości nie mniejszej niż 2,5 tys. zł.

Zdaniem prokuratury przed świętami Bożena M. od firmy produkującej leki przyjęła kosz z alkoholem wartym ponad 3 tys. zł, a na koszt firmy produkującej protezy stawów razem z mężem pojechała na wycieczkę najpierw do USA, gdzie zwiedzała fabrykę firmy, a następnie na karaibską wyspę Aruba.

Inna firma miała opłacić za Bożenę M. składkę członkowską w Warmińsko-Mazurskim Klubie Biznesu w wysokości 3250 zł, kolejna - opłacić pobyt w Grand Hotelu w Sopocie. Kolejny z zarzutów mówi, że Bożena M. obiecała znajomemu przyjąć do pracy jego syna lekarza w zamian za to, że syn Bożeny M. dostanie pracę w warszawskiej kancelarii adwokackiej lub instytucji nadzoru bankowego.

Bożena M. jest radną miejską Olsztyna. Do czasu tzw. seksafery w olsztyńskim ratuszu należała do klubu „Po prostu Olsztyn” związanego z prezydentem Czesławem Małkowskim. Po aresztowaniu Małkowskiego i rozpadzie tego klubu jest radną niezależną. W razie skazania za łapownictwo straci mandat.

Razem z Bożeną M. oskarżonych jest pięciu mężczyzn - pracowników szpitali w Gdańsku i Olsztynie odpowiedzialnych za organizowanie przetargów oraz pracownicy firm medycznych, którzy sprzedawali szpitalom sprzęt medyczny.

Wszyscy oskarżeni nie przyznają się do winy. Zdaniem prokuratury do ustawiania przetargów na sprzęt medyczny i leki miało dochodzić w latach 2002-2007.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH