Olsztyn: dożywotnia dyskwalifikacja krwiodawcy za marihuanę?

Mieszkanka Olsztyna, która chciała oddać krew, nie przeszła weryfikacji: lekarz dożywotnio zdyskwalifikował kobietę, ponieważ przyznała się do zapalenia marihuany.

Nie była to pierwsza decyzja o "stałej dyskwalifikacji" podjęta w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Dyrektor placówki zaznacza, że "najważniejsze jest tu bezpieczeństwo biorcy", dlatego RCKiK "nie polemizuje z przepisami, tylko ściśle ich przestrzega". Problem w tym, że przepisów zakazujących pobierania krwi od palaczy marihuany w polskim prawie nie ma - informuje Gazeta Wyborcza.

Rozporządzenie ministra zdrowia z 2005 r. ws. warunków pobierania krwi szczegółowo określa od kogo można pobierać krew. Przepisy zawierają wymagania zdrowotne i przeciwwskazania, a także wskazują, w którym przypadku potencjalny dawca może zostać czasowo lub na stałe zdyskwalifikowany. O narkotykach rozporządzenie wspomina w jednym zdaniu: "Stale dyskwalifikują dawców zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem środków psychoaktywnych".

Dyrektor Narodowego Centrum Krwi, które koordynuje krwiodawstwo w Polsce przyznaje jednak, że zapisy tego rozporządzenia nie określają kwestii zażywania w przeszłości marihuany.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH