Ogólnooperacyjną kartę kontrolną wdrożyło 197 szpitali Fot. Fotolia

Do maja 2015 r., jak wynika z danych Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, dokładnie 197 szpitali w kraju wdrożyło okołooperacyjną kartę kontrolną. Ma zmniejszać ryzyko błędów medycznych.

- Korzyści wynikające ze stosowania okołooperacyjnej karty kontrolnej to m.in. jednoznaczna identyfikacja pacjenta, demokratyzacja komunikacji w zespole w trakcie zabiegu, wymuszenie oznaczania miejsca operowanego i zwrócenie uwagi zespołu na kwestie bezpieczeństwa - zaznacza Marcin Kalinowski z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ).

Okołooperacyjna karta kontrolna (OKK) została zaadaptowana przy współpracy z WHO przez CMJ w grudniu 2009 r. i udostępniona (wraz z przewodnikiem wdrażania) na stronie CMJ. W tym samym roku wymóg stosowania karty kontrolnej na blokach operacyjnych wprowadzono do programu akredytacji szpitali.

Kiedy trzeba - powstrzymać zespół
W lipcu 2011 r. stosowanie karty kontrolnej zostało zarekomendowane szpitalom przez Ministerstwo Zdrowia, a w 2013 r. wprowadzano jej adaptacje dla 8 specjalności zabiegowych. Ogólnooperacyjne karty kontrolne są rekomendowane przez konsultantów krajowych i dostępne na stronie CMJ.

Karta dzieli zabieg operacyjny na 3 kolejne etapy: przed podaniem znieczulenia, przed nacięciem oraz w trakcie i po zamknięciu rany. Lekarze m.in. potwierdzają tożsamość pacjenta, upewniają się, że niezmywalnym flamastrem zaznaczono miejsce nacięcia zgodnie z dokumentacją. Przed wykonaniem cięcia lekarz operujący m.in. raz jeszcze, zwracając się do zespołu, prosi o potwierdzenie miejsca operowanego.

Wśród trudności z wdrożeniem karty wymieniane są m.in.: brak liderów checklisty, brak nadzoru nad wdrożeniem, postrzeganie karty jako dodatkowe obciążenie pracą.

- Istnieje też, dość istotny u nas, problem autoryzacji OKK - dodaje Marcin Kalinowski.

Jego powody w pewnym stopniu może wyjaśniać uwaga poczyniona przez twórców przewodnika "Podstawy wprowadzenia okołooperacyjnej karty kontrolnej" (opracowany na podstawie Implementation manual surgical safety checklist) dostępnego na stronie CMJ: "Wyznaczenie osoby koordynującej kartę może prowadzić do powstania antagonizmu w relacjach z pozostałymi członkami zespołu, gdyż koordynator może i powinien powstrzymać zespół od przejścia do kolejnej fazy zabiegu nim uzyska potwierdzenie określonego wymogu".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH