Ofiary przemocy: dlaczgo lekarze nie chcą zakładać Niebieskich Kart? Dokładna dokumentacja medyczna najlepszą pomocą dla ofiar przemocy. Fot. Archiwum

Szczegółowa, dokładnie prowadzona dokumentacja medyczna jest tym, co lekarz może zrobić najlepszego dla osoby doświadczającej przemocy domowej - podkreśla dr Piotr Hartmann. Dodaje, że powinien znaleźć się tam dokładny opis obrażeń i stanu emocjonalnego pacjentki.

Piotr Hartmann pracuje jako pediatra w Szpitalu Bielańskim, jest też przewodniczącym zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie na warszawskich Bielanach.

W rozmowie z PAP lekarz wyjaśnił, że przemoc jest rodzajem "tajemnicy domowej", której nikomu się nie ujawnia. Zdarza się jednak, że kobieta obdarza lekarza na tyle dużym zaufaniem, że decyduje się powierzyć mu tę tajemnicę.

O przypadkach stosowania przemocy domowej lekarze dowiadują się także od osób postronnych, np. pacjentów, którzy opowiadają o sytuacji swoich sąsiadów. - Oczywiście częściej się zdarza, że takie sytuacje są zgłaszane do ośrodka pomocy społecznej lub na policję, ale od czterech lat lekarze w ramach procedury Niebieskiej Karty również są tą instytucją, do której może się zwrócić świadek przemocy w rodzinie - wyjaśnił Hartmann.

Dodał, że lekarz także podczas badania lub wywiadu może nabrać podejrzeń, że kobieta doświadcza przemocy domowej. Wówczas ma szansę potwierdzić lub wykluczyć to rozpoznanie podczas rozmowy z pacjentką.

Hartmann zastrzegł jednak, że nie zawsze lekarz może potwierdzić, że dane urazy są efektem przemocy w rodzinie, nawet jeśli pacjentka o tym zapewnia. - Jest jednak grupa tzw. urazów nieprzypadkowych i zauważenie tego rodzaju urazu powstałego w oznaczonym mechanizmie może wskazywać lekarzowi, że nie jest to uraz, który mógł powstać np. w wyniku wypadku - mówił Hartmann. Wyjaśnił, że takimi urazami mogą być np. ślady zastosowanego narzędzia lub oparzenia papierosem lub żelazkiem.

Trudniej rozpoznać przemoc psychiczną

- Łatwiej jest rozpoznać, opisać i udokumentować przemoc fizyczną, ponieważ ona pozostawia ślady; zdecydowanie trudniej rozpoznaje się przemoc psychiczną. Osoby jej doświadczające czasem wręcz zazdroszczą osobom mającym fizyczne objawy, które uwiarygadniają tę osobę np. przed policją lub sądem. Przemoc psychiczna bywa bardziej dotkliwa niż fizyczna, ale lekarzowi bardzo trudno ją rozpoznać, a następnie udowodnić jej stosowanie - mówił Hartmann. Wyjaśnił, że w takich sytuacjach lekarz może np. zaproponować takiej osobie pomoc psychologa.

Jak powiedział, często zdarza się, że jeśli do rozpoznania przemocy domowej dochodzi przypadkowo podczas wizyty lekarskiej, wówczas pacjentka nie zawsze jest gotowa do podjęcia odpowiednich działań. Ocenił, że pomocne w takich sytuacjach może być stosowanie procedury Niebieskiej Karty.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH