Odszkodowanie za błąd lekarski

Poszkodowany pacjent może dochodzić odszkodowania, zadośćuczynienia i renty od szpitala lub od konkretnego lekarza za błędy popełnione podczas zabiegów.

Często skutki zakażeń i innych szkód na osobie ujawniają się dopiero po wielu latach od przeprowadzonego zabiegu w szpitalu. Dlatego roszczenia pacjenta przedawniają się dopiero po trzech latach od dnia, w którym dowiedział się o szkodzie oraz o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Natomiast przedawnienie roszczeń małoletniego o naprawienie szkody na osobie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem dwóch lat od uzyskania pełnoletniości.

W tym czasie poszkodowany pacjent ma prawo wystąpić z żądaniem o naprawienie szkody obejmującej wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Gdy poszkodowany utraci całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo zwiększą się jego potrzeby lub zmniejszą widoki powodzenia na przyszłość, to wówczas może wystąpić z roszczeniem o rentę.

Odszkodowanie za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia obejmuje wszystkie konieczne i celowe wydatki poniesione na leczenie, pobyt w szpitalu, konsultacje u specjalistów, dodatkową pomoc pielęgniarską, koszty lekarstw i nabycia protez, wózka inwalidzkiego, aparatu słuchowego, okularów, a nawet specjalnego odżywania się.

Sąd przyzna pacjentowi od szpitala rentę wówczas, gdy udowodni on całkowitą lub częściową utratę zdolności do pracy zarobkowej, zwiększenie się potrzeb i zmniejszenie się widoków powodzenia na przyszłość. Trzeba więc udowodnić, że przez uszczerbek na zdrowiu poszkodowany został pozbawiony zarobków lub korzyści, które osiągnąłby wówczas, gdyby nie uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia.

Aby otrzymać rentę, trzeba udowodnić, że następstwa błędu lekarskiego mają charakter stały. Nie muszą jednak być nieodwracalne.

Więcej o odszkodowaniach, rentach i zadośćuczynieniu dla pacjenta: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH