Od 1 czerwca strony www administracji mają być przyjazne dla niepełnosprawnych

Od poniedziałku 1 czerwca wszystkie serwisy administracji publicznej mają być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Taki obowiązek stawia przed serwisami rozporządzenie Rady Ministrów z 12 kwietnia 2012 r. Na razie warunki spełnia ok. 13 proc. stron.

Strony administracji publicznej (chodzi o grupę ok. 80 tys. podmiotów) powinny zostać dostosowane do międzynarodowego standardu WCAG 2.0.

Jednak jak wynika z najnowszego raportu Fundacji Widzialni (z marca 2015 r.), która zajmuje się przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu i bada proces dostępności stron internetowych, tylko 12,8 proc. instytucji publicznych ma strony internetowe dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Autorzy raportu podkreślają, że w 2013 r. dostosowanych stron internetowych było 1,7 proc., więc jest wyraźna poprawa, ponad siedmiokrotny wzrost liczby serwisów, które spełniają podstawowe wymagania dostępności. Nadal jednak ponad 85 proc. stron nie jest dostępnych dla wszystkich.

- Przeprowadzając od wielu lat badania dostępności stron internetowych obserwujemy niezmiennie, że głównym powodem, dlaczego serwisy nie są przyjazne dla osób niepełnosprawnych, starszych i pozostałych narażonych na wykluczenie cyfrowe, jest brak wystarczającej wiedzy osób tworzących strony www, redaktorów treści, a nawet decydentów - powiedział PAP przewodniczący Rady Fundacji Widzialni Artur Marcinkowski.

Dodał, że i tak nastąpiła poprawa, bo zwiększyła się świadomość dotycząca konieczności dostosowania zasobów cyfrowych dla osób o specjalnych potrzebach.

- Niestety pomimo rosnącej świadomości i chęci polepszenia komfortu używania internetu przez osoby niepełnosprawne odnotowujemy błędy serwisów, które utrudniają, a w niektórych wypadkach uniemożliwiają korzystanie ze stron www. Brak opisów elementów graficznych, linków, elementów menu, pól formularzy to podstawowe grzechy serwisów - podkreślił Marcinkowski.

Eksperci przekonują, że można samodzielnie sprawdzić, czy serwis jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na konieczność przebudowy mogą wskazywać m.in. dokumenty publikowane w formie skanów - w ich treści nie da się zaznaczyć liter i wyrazów, zatem nie odczyta go czytnik, z którego korzystają osoby niewidome (najczęściej dotyczy to plików PDF); zdjęcia i grafiki bez tzw. opisów alternatywnych - osoba, która nie widzi albo widzi słabo, nie dowie się, co jest na ilustracji; filmy bez napisów - nie skorzysta z nich osoba niesłysząca (albo taka, która nie może włączyć głośnika).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH